Opublikowanie PGW oraz PZRP dla Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry
30 listopadaa 2015 r.
Uprzejmie informujemy, iż „Aktualizacja Planu Gospodarowania Wodami dla Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry” oraz „Plan zarządzania ryzykiem powodziowym na Międzynarodowym Obszarze Dorzecza Odry” zostały dziś opublikowane na stronie internetowej MKOOpZ (www.mkoo.pl) we wszystkich trzech językach roboczych Komisji.
Polską wersję Planu Gospodarowania Wodami znajdą Państwo pod następującym linkiem:
http://mkoo.pl/index.php?mid=40&aid=987&lang=PL
natomiast polska wersja Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym znajduje się pod linkiem:
http://mkoo.pl/index.php?mid=40&aid=988&lang=PL
„Plan Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry” (PZRP dla MODO) jest dokumentem dotyczącym koordynacji międzynarodowej, zgodnie z artykułem 8 ust. 2 w powiązaniu z artykułem 7 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (tzw. Dyrektywy Powodziowej) i w sposób zbiorczy przedstawia działania podejmowane w Rzeczpospolitej Polskiej, Republice Czeskiej i Republice Federalnej Niemiec, służące osiągnięciu celów zarządzania ryzykiem powodziowym.
Niniejszy plan obejmuje wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem powodziowym, w szczególności działania ukierunkowane na zapobieganie, ochronę i właściwe przygotowanie, w tym prognozowanie powodzi i systemy wczesnego ostrzegania, z uwzględnieniem specyfiki Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry.
Działania ujęte w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry zgodnie z Dyrektywą Powodziową zostały zharmonizowane z działaniami zawartymi w Planie Gospodarowania Wodami według Ramowej Dyrektywy Wodnej (dyrektywa 2000/60/WE). Wdrażanie obu dyrektyw zostało skoordynowane, w szczególności w odniesieniu do poprawy skuteczności, wymiany informacji oraz wspólnych korzyści w celu osiągnięcia celów środowiskowych Ramowej Dyrektywy Wodnej.
PZRP dla MODO został opracowany przez grupę ekspertów z delegacji polskiej, czeskiej i niemieckiej. Ze strony polskiej w pracach brali udział przedstawiciele Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Szczecinie i Gliwicach oraz IMGW-PIB.