Opis Projektu: FEnIKS 2021-2027
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje Projekt finansowany ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FEnIKS) w ramach priorytetu II: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR, działania 2.4 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom.
Tytuł Projektu: Przegląd i aktualizacja wstępnej oceny ryzyka powodziowego w 3 cyklu planistycznym.
Nr Projektu: FENX.02.04-IW.01-0026/24
Celem Projektu jest oszacowanie ryzyka powodziowego na obszarach dorzeczy i identyfikacja obszarów, na których ryzyko to jest znaczące. W wyniku projektu wyznaczone zostaną obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi (ONNP), dla których na dalszych etapach należy opracować mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego (MZP i MRP) oraz zaplanować działania w planach zarządzenia ryzykiem powodziowym (PZRP). Opracowanie projektu wynika bezpośrednio z ustawy – Prawo wodne oraz Dyrektywy Powodziowej. Celem WORP jest przeprowadzenie oceny ryzyka powodziowego dla zdrowia i życia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej z uwzględnieniem wpływu zmian klimatu na występowanie powodzi.
W ramach Projektu planowana jest realizacja poniższych zadań:
1. Weryfikacja i aktualizacja metodyki wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
2. Przegląd i aktualizacja wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
3. Przygotowanie projektu przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
4. Przygotowanie ostatecznej wersji WORP;
5. Przygotowanie publikacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
6. Przygotowanie raportu z przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego do Komisji Europejskiej;
7. Prowadzenie promocji i informacji projektu.
W projekcie WORP uwzględniony zostanie również projekt wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, przygotowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
Główne grupy docelowe Projektu
Z racji na charakter projektu grupą docelową jest ogół społeczeństwa oraz organy odpowiedzialne za zarządzenie ryzykiem powodziowym, ochronę przed powodzią, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz zarządzanie kryzysowe. Problem powodzi dotyka dużej części sektorów gospodarczych, społeczeństwa oraz środowiska.
Wyniki projektu przyczynią się do ograniczania ryzyka powodziowego, zwiększenia możliwości zapobiegania zagrożeniom i reagowania na nie oraz prowadzenia spójnej polityki przeciwdziałania zagrożeniom naturalnym.
Dostępność publiczna WORP pozwoli na zwiększenie świadomości społecznej w zakresie ryzyka powodziowego.
Efektem prac nad projektem będzie uzyskanie zaktualizowanej wstępnej oceny ryzyka powodziowego. W ramach projektu zostaną opracowane:
1) raport z przeglądu i aktualizacji WORP,
2) mapy WORP,
3) baza danych WORP.
Projekt realizowany w latach: 2023 - 2025
Wartość projektu: 6 000 000 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 4 782 600 zł