pl en
A A A

logo www.powodz.gov.pl

Ryzyko powodziowe? Sprawdź zanim zainwestujesz

Podtopienia na południu Polski

22 majaa 2019 r.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nadal ostrzega przed burzami i intensywnymi opadami deszczu na południu Polski. Alert RCB z ostrzeżeniem otrzymali mieszkańcy województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego dolnośląskiego i opolskiego. Pracownicy Wód Polskich stale monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i zbiorników wodnych. Na naszej stronie na bieżąco informujemy o sytuacji w zagrożonych rejonach. 

STAN NA 23 MAJA


 AKTUALIZACJA Z GODZ. 22.30

Po godzinie 22.00 zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Naradzie przedstawicieli służb prowadzących działania przeciwpowodziowe przewodniczył premier Mateusz Morawiecki. Uczestniczyli w niej m.in. wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. W sztabie kryzysowym brali też udział prezes Wód Polskich Przemysław Daca i dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora, która przedstawiła obszerne sprawozdanie z sytuacji hydrologicznej.

W piątek rano ok. godz. 8.00 do Krakowa dotrze fala kulminacyjna na Wiśle. Poziom wody nie powinien przekroczyć 5,8 metra. Nie przewiduje się, aby rzeka miała wystąpić za bulwary. Fala będzie przechodziła do godziny 14.00.

Przedstawiciel zespołu kryzysowego Urzędu Miasta w Krakowie przyznał, że początkowe szacunki  służb miejskich dotyczące wysokości fali wezbraniowej były zawyżone. Podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i wszystkim służbom za akcję zabezpieczenia osiedla Bieżany na obrzeżach Krakowa przed skutkami wezbrań. Wielkie zaangażowanie strażaków, żołnierzy, policjantów i pracowników Wód Polskich przyczyniło się do niedopuszczanie do przelania się zbiornika na rzece Serafie. Do maksymalnego wypełnienia się polderu brakowało trzech centymetrów. Obecnie poziom wody opada. Premier podziękował wszystkim służbom za sumienne i bardzo dobre wykonywanie swoich zadań.

Również akcja zabezpieczenia wsi Wilkowice w powiecie bielskim przynosi pozytywne efekty. Wypompowywanie wody osłabiło napór na zaporę czołową, co zmniejsza zagrożenie powodziowe.


AKTUALIZACJA Z GODZ. 20.30

Uwaga mieszkańcy Krakowa! Fala wezbraniowa na Wiśle na wysokości wodowskazu Bielany w Krakowie wynosi obecnie 524 cm. W nocy od godz. 03.00 do południa do godz. 12.00 prognozuje się, że fala wezbraniowa będzie miała 578 cm. Nie przewiduje się, aby rzeka miała wystąpić za bulwary.

Kliknij, by pobrać informację o sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej w Polsce z godz. 19.00

Ze względu na groźną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, dużą ilością przekroczonych stanów alarmowych i przepowiadanymi opadami deszczu, w najbliższym czasie wciąż mogą występować zagrożenia związane z lokalnymi podtopieniami.

Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia:

– województwo śląskie - zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły – od godz. 12:00 dnia 22.05.2019 do godz. 12:00 dnia 24.05.2019;

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe.

– województwo małopolskie - zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy – od godz. 12:00 dnia 22.05.2019 do godz. 12:00 dnia 24.05.2019;

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone kolejne stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w profilu Jawiszowice stan alarmowy.

– województwo małopolskie - Wisła – od godz. 12:00 dnia 23.05.2019 do godz. 18:00 dnia 24.05.2019;

Na skutek spływu wód opadowych, na całym odcinku Wisły, notowany będzie gwałtowny wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych z przekroczeniem stanów alarmowych.

– województwo podkarpackie - zlewnie: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka – od godz. 12:00 dnia 22.05.2019 do godz. 12:00 dnia 24.05.2019;

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze.

– województwo świętokrzyskie - Wisła – od godz. 12:00 dnia 23.05.2019 do godz. 18:00 dnia 24.05.2019;

Na skutek spływu wód opadowych, na całym odcinku Wisły, notowany będzie gwałtowny wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych z przekroczeniem stanów alarmowych. Na świętokrzyskich dopływach Wisły prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

W dniu 23 maja 2019 r. (na godz. 11:00) obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne2 stopnia:

– województwo śląskie - zlewnie: Zlewnia górnej Warty i jej dopływów – od godz. 12:00 dnia 22.05.2019 do godz. 12:00 dnia 23.05.2019;

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach górnej Warty i jej dopływów, w województwie śląskim, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

– województwo świętokrzyskie - zlewnie: Nidy, Czarnej, Koprzywianki, Kamiennej – od godz. 8:00 dnia 22.05.2019 do godz. 12:00 dnia 23.05.2019;

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (również o charakterze burzowym), w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich. Lokalnie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze. Punktowo poziom wody może przekroczyć stan alarmowy.

– województwo opolskie - rzeka Odra – od godz. 03:00 dnia 24.05.2019 do godz. 09:00 dnia 25.05.2019;

Na Odrze od Koźla do Ujścia Nysy Kłodzkiej będzie utrzymywała się tendencja wzrostowa stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.


AKTUALIZACJA Z GODZ. 20.00

Fala wezbraniowa na Wiśle na wysokości wodowskazu Bielany w Krakowie wynosi obecnie 524 cm. W nocy od godz. 03.00 do południa do godz. 12.00 prognozuje się, że fala wezbraniowa będzie miała 578 cm.

Informacje z RZGW w Gliwicach

Podtopienia lokalne wystąpiły w Cieszynie od strony cieków: Bobrówka, Puńcówka, Krasna i Sarkandowiec. W tym samym czasie działania zaradcze rozpoczęły służby w regionie cieku Łękawka w miejsowości Kaniów przy ul. Łabędziej.

SKRÓTOWA INFORMACJA O SYTUACJI HYDROLOGICZNEJ z godz. 18:00 CEST z RZGW w Gliwicach


 

AKTUALIZACJA Z GODZ. 17.00

Komunikat IMGW dotyczący Małopolski i Podkarpacia

Od godz. 19.30 - 23 maja do godz. 19.30 - 24 maja

W nocy opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, na południu kraju do 35 mm. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. W dzień opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów do 25 mm na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h. Województwo małopolskie - Wisła: na skutek spływu wód opadowych, na całym odcinku Wisły, notowany będzie gwałtowny wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych z przekroczeniem stanów alarmowych.

Analizując sytuację meteorologiczną oraz wspierając się prognozowanymi sumami opadów na najbliższe 3 doby aktualnie obowiązują następujące ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia: śląskie – Zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły; małopolskie – Wisła oraz zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy; podkarpackie – Zlewnie: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka; świętokrzyskie – Wisła.

Sytuacja hydrologiczna na południu Polski jest nadal dynamiczna, zwłaszcza w dorzeczu Wisły. W ciągu najbliższej doby na Wiśle po Dęblin prognozuje się wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, z uwagi na spływ wody z górnej części zlewni i prognozowanych dalszych opadów deszczu. Na Małej Wiśle stany wód układają się powyżej stanu alarmowego, natomiast na pozostałym odcinku górnej Wisły w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. W kolejnych godzinach można spodziewać się dalszych wzrostów z przekroczeniami stanu alarmowego na Wiśle w województwie małopolskim i lokalnie świętokrzyskim. Na dopływach górnej Wisły prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody, głównie w strefie wody wysokiej, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych. W godzinach nocnych w województwie śląskim sytuacja będzie się stabilizować.

Informacje z RZGW w Rzeszowie

Mając na względzie aktualną sytuację hydrologiczną wykonawca robót budowlanych na zadaniu Wisła etap 2 przystąpił do zabezpieczenia frontu robót. Konieczność ta wynika z procedury określonej w "Planie ochrony przeciwpowodziowej" zatwierdzonym przez Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego. Trzy odcinki obwałowania o łącznej długości 700 m, na których została zdjęta warstwa humusu, zostaną zabezpieczone poprzez ułożenie na skarpach folii i zastabilizowanie jej workami z piaskiem.

 Zabezpieczanie odcinka obwałowania Wisły na którym trwają prace budowlane


AKTUALIZACJA Z GODZ. 15.30

Komunikat w sprawie suchego zbiornika Bieżanów

W związku z ciągłymi intensywnymi opadami deszczu i znacznymi przepływami w korycie cieku, zachodzi niebezpieczeństwo wypełnienia pojemności powodziowej zbiornika Bieżanów i zwiększonego odpływu poniżej zapory. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie poinformował Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego o możliwości zaistnienia takiej sytuacji oraz potencjalnych podtopieniach w tej okolicy.

Konieczne jest wybudowane kolejnych tzw. suchych zbiorników w tym regionie. Wody Polskie planują wybudowanie 4 polderów ze środków z Banku Światowego.


AKTUALIZACJA Z GODZ. 15.00

Informacje z RZGW w Gliwicach

W województwie śląskim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów m.in. cieszyńskiego, bielskiego i miasta Bielska-Białej, znajdujących się na obszarze RZGW w Gliwicach. Gliwickie Wody Polskie pracują w systemie całodobowego dyżuru przeciwpowodziowego. Pracownicy stale monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i zbiorników wodnych.

Na terenie powiatu bielskiego doszło do podtopień, w tym dróg lokalnych od strony rzeki Białej oraz potoku Kromparek.

W miejscowości Wilkowice trwa ewakuacja ok. 25 gospodarstw, zarządzona przez wójta gminy. Akcją ratunkową objętych zostało ok. 100 osób. Powodem ewakuacji jest zagrożenie wytrzymałości zbiornika retencyjnego Wilkówka w województwie śląskim. Trwa proces przepompowywania wody ze zbiornika, aby osłabić napór wody na zaporę. W akcji uczestniczą strażacy oraz pracownicy Wód Polskich. Na miejscu jest obecny Prezes Wód Polskich Przemysław Daca. 

Na placu budowy zbiornika Racibórz Dolny wykonawca inwestycji zarządził ewakuację ludzi i sprzętu z powodu stanu alarmowego na rzece Odrze w Chałupkach oraz przerwania grodzy od kanału wylotowego, skutkiem czego wody rzeki Odry wdarły się na jeden z frontów robót – budowlę przelewowo-spustową.

Jednocześnie utrzymują się ostrzeżenia hydrologiczne IMGW dla zlewni Górnej Odry wraz z dopływami oraz zlewni Małej Wisły, Pszczyny i Brynicy. Opady deszczu, lokalnie intensywne, doprowadziły do wzrostu stanów wody w zlewni rzeki Mała Wisła.

W regionie wodnym Małej Wisły stany alarmowe zostały przekroczone na 12 wodowskazach – 7 stan rosnący, 5 stan malejący.

W regionie wodnym Górnej Odry stany alarmowe zostały przekroczone na 3 wodowskazach: 2 stan rosnący, 1 stan malejący.

Jednocześnie zbiorniki administrowane przez PGW WP RZGW w Gliwicach są gotowe, by wydatnie ściąć ewentualną falę wezbraniową na całym obszarze administrowanym przez RZGW w Gliwicach. Służby gliwickich Wód Polskich pozostają w kontakcie z czeskim odpowiednikiem – Povodi Odry oraz administratorem największego zbiornika w regionie (Goczałkowice) – Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów S.A. Na 9 zbiornikach zakres rezerwy wynosi ponad 100%, na trzech jest bliski 100%.

W związku z przekroczeniem stanu Najwyższej Wody Żeglownej (WWŻ) na wodowskazie Miedonia z dniem 23.05.2019 r. od godz. 08:00 RZGW w Gliwicach zamknął dla żeglugi odcinek rzeki Odry od km 51+000 do 188+300.

Służby RZGW w Gliwicach pozostają w pełnej gotowości. W regionie na bieżące reagowanie na sytuację przygotowanych jest 950 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej. Słabnące opady deszczu powodują, że w najbliższych godzinach sytuacja będzie się lokalnie stabilizować.


AKTUALIZACJA Z GODZ. 14.30

PILNE: trwa ewakuacja mieszkańców 30 gospodarstw w miejscowości Wilkowice, zarządzona przez wójta gminy. Akcją ratunkową objętych zostało ok. 120 osób. Powodem ewakuacji jest zagrożenie wytrzymałości zbiornika retencyjnego Wilkówka w województwie śląskim. Trwa proces przepompowywania wody ze zbiornika, aby osłabić napór wody na zaporę. W akcji uczestniczą strażacy oraz pracownicy Wód Polskich. Na miejscu jest obecny Prezes Wód Polskich Przemysław Daca. 

 

Informacje z RZGW w Rzeszowie

Wykonawca robót zadania Wisła etap 2, zgodnie z procedurą określoną w planie ochrony przed powodzią, zabezpiecza dwa odcinki wału wiślanego, na którym obecnie trwaja prace modernizacyjne. Jest to odcinek ok. 700 m, w rejonie Gorzyc.


AKTUALIZACJA Z GODZ.12.00

KOMUNIKAT: Centrum Operacyjne PGW WP RZGW we Wrocławiu, zawiadamia, że w związku z sytuacją hydrologiczną na Odrze w dniu 23.05.2019 r. zostaną zamknięte odcinki ODW od godz 12:00 od śluzy Szczytniki do śluzy Miejskiej oraz od godz. 16:00 od Ujścia Nysy Kłodzkiej do śluzy Bartoszowice.

Pełna treść Komunikatu nr 25/2019 znajduje się na stronie internetowej PGW WP RZGW we Wrocławiu w zakładce: „Komunikaty nawigacyjne”


AKTUALIZACJA Z GODZ.11.00

Właśnie zakończyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. W obradach uczestniczył Premier Mateusz Morawiecki oraz Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele służb – policji, wojska oraz straży pożarnej. Podczas posiedzenia omówiono aktualną sytuację na południu Polski i w Małopolsce oraz ustalono dalsze działania.

O godzinie 12.00 zbierze się sztab dla województwa śląskiego. W obradach zespołu zarządzania kryzysowego uczestniczyć będą m.in. Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prezes PGW WP Przemysław Daca. Omówiona zostanie sytuacja w województwie śląskim, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu bielskiego.

Wicepremier Beata Szydło planuje dziś ponownie udać się do Dąbrowy Tarnowskiej. 

Premier Mateusz Morawiecki wraz z Małgorzatą Sikorą, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wizytują obiekty hydrotechniczne w Małopolsce. Odwiedzili Stopień Wodny Kościuszko.

Morawiecki 1

Morawiecki 2

fot. Twitter/@MorawieckiM

 


AKTUALIZACJA Z GODZ. 9.00

 Informacje z RZGW w Krakowie

Sytuacja na zbiornikach retencyjnych znajdujących się na terenie dorzecza górnej Wisły jest stabilna. Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują sytuację na zbiornikach i ciekach w Dorzeczu Górnej Wisły oraz kontrolują stan techniczny wałów przeciwpowodziowych. Został wprowadzony dyżur całodobowy. Zbiorniki retencyjne posiadają rezerwy powodziowe większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej, jedynie napełnienie zbiornika Dobczyce przekroczyło normalny poziom piętrzenia (rezerwa 96 %).

W związku z niekorzystnymi prognozami dopływu do zbiorników decyzją Dyrektora RZGW w Krakowie nakazano zwiększenie odpływu ze zbiorników w celu uzyskania zwiększonej rezerwy przeciwpowodziowej.

Na terenie miasta Dąbrowa Tarnowska wystąpiły lokalne podtopienia. Z kolei na rzece Zgórsko w miejscowości Wadowice Dolne zgłoszono obsunięcie się wału – strażacy są na miejscu i zabezpieczają teren przed zalaniem. Na potoku Kanał Wadowicki zgłoszono pęknięcie wału w miejscowości Wadowice Dolne – pracownicy na miejscu oceniają stan zagrożenia powodziowego zaistniałej sytuacji. Lewy wał potoku Upust w km ok. 6+500 w miejscowości Suchy Grunt został rozmyty, woda przelewała się przez wał – wsparcia udzieliła miejscowa straż pożarna dysponując dwiema pompami wody. Również wody rzeki Małoszówski wystąpiły z brzegów, zostało zalane rondo w Kazimierzy Wielkiej na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 776  i 768 Na cieku Dopływ spod Gruszowa na terenie woj. świętokrzyskiego, gm. Kazimierza Wielka w przeważającej większości przepływ korytowy, lokalnie woda wystąpiła z koryta i podchodzi pod zabudowania w miejscowości Kamieńczyce.

Informacje z RZGW w Rzeszowie

Na terenie Zarządu Zlewni w Stalowej Woli odnotowano stany ostrzegawcze.
Potencjalne miejsca zagrożenia – rzeka Barcówka miejscowość Nisko – drzewo w korycie, w dniu dzisiejszym zostanie usunięte. Według prognoz w przeciągu 12 godzin mogą wystąpić opady w wysokości do 10mm. Na rzece Tanew wodowskaz Osuchy – przekroczony jest stan ostrzegawczy, woda wystąpiła z brzegów.  Odnotowywany jest ciągły wzrost poziomu wody. Rzeka monitorowana jest przez pracownika nadzoru wodnego.
Przyrwa Nil, Górnianka, Świerczówka, Trześniówka Kolbuszowska – notowana jest stabilizacja sytuacji. Pozostały zastoiska w obniżeniach terenu. Rzeka Jeżówka – woda w korycie. 
Zbiornik Wilcza Wola – dysponuje rezerwa w wysokości 2,4 mln m3

Na rzece Wisłok w miejscowości Tryńcza wodowskaz od godziny 21:00 wskazuje na stan ostrzegawczy z tendencją rosnącą. Stan ostrzegawczy na rzece Wisłok występuje także w Rzeszowie i Żarnowej oraz na rzece Stobnica w m. Godowa. Na pozostałych punktach pomiarowych sytuacja jest ustabilizowana i nie występuje zagrożenie. Na terenie m. Rzeszów w zlewni potoku Młynówka na osiedlu Słocina – sytuacja stabilizuje się. Potok Młynówka na odcinku od ul. Wiktora do ul. Mieszka I i wzdłuż ul. Mieszka I zaobserwowano spadek zwierciadła wody – woda utrzymuje się w korycie cieku. Podtopiona droga powiatowa relacji Brzozów- Strzyżów jest przejezdna, Na przyległych łąkach stagnuje woda. Zbiornik przeciwpowodziowy Besko na Wisłoku dysponuje rezerwą w wysokości 5,15 mln m3 – stan na godz. 04.30 UTC

Na terenie działania ZZ Przemyśl odnotowano stany ostrzegawcze w NW Lubaczów i NW Jarosław. Występują lokalne podtopienia nie zagrażające terenom zurbanizowanym – dotyczy m. Młyny. Na terenie działania NW Lubaczów w chwili obecnej sytuacja się ustabilizowała. Sytuacja na kanałach PI i PII i na pot. Motwica i pot. Czerepań również ustabilizowała się. Poziom wody na chwilę obecną nie wzrasta. Na rz. Szkło w m. Charytany poziom wód wzrasta co może spowodować lokalne podtopienia budynków mieszkalnych. Na terenie NW Lubaczów występują lokalnie słabe opady deszczu, które na chwilę obecną nie stwarzają potencjalnego zagrożenia.

Zarząd Zlewni Jasło - rzeka Wielopolka wodowskaz Paszczyna stan 508 cm – stan alarmowy przekroczony, rzeka Wisłoka wodowskaz Mielec 2 stan 714 cm – stan alarmowy, rzeka Wisłoka wodowskaz Pustków stan 740 cm – stan alarmowy, rzeka Wisłoka wodowskaz Dębica ul. Kościuszki stan 556 cm – stan ostrzegawczy, potok Grabinka wodowskaz Czarna stan 290 cm – stan ostrzegawczy. 
- Stany ostrzegawcze zostały również przekroczone na rzekach Jasiołka w m. Jasło, na rz. Wisłoka w m. Żółków, Krajowice i Dębica, oraz na rz. Ropie w m. Topoliny, Ropa. 
Na pozostałych rzekach i potokach stany wód układają się poniżej stanów ostrzegawczych.
- W zlewni Wisłoki na obszarze NW Mielec utrzymują się stany wody w strefach średnich i wysokich. Starosta Powiatu Mieleckiego wydał zarządzenie w sprawie ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego dla gmin: Wadowice Górne, Radomyśl, wielki, Mielec, Miasto Mielec, Borowa, Czermin.
Na obszarze Gminy Dębica powstała wyrwa brzegowa, która spowodowała przerwanie ciągłości drogi gminnej do ok. 15 posesji mieszkalnych w miejscowości Latoszyn od potoku Ostra.
Zbiornik Klimkówka na rzece Ropie posiada obecnie rezerwą wysokości 10,47 mln m3 – stan na 04.30 UTC. W górnych partiach rzeki Ropy wystąpiły intensywne opady deszczu, które spowodowały że aktualny dopływ do zbiornika Klimkówka wynosi 105,70 m3/s. W związku z powyższym zgodnie z Instrukcją następuje odpływ zbiornika w wysokości 70,12 m3/s


AKTUALIZACJA Z GODZ. 8.30

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim właśnie rozpoczęło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczy Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów oraz Przemysław Daca Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W spotkaniu biorą też udział przedstawiciele służb - policji, wojska oraz straży pożarnej. W czasie posiedzenia omawiana jest aktualna sytuacja na południu Polski i w Małopolsce.

Pracownicy Wód Polskich wspomagają działania straży pożarnej i innych służb na terenach dotkniętych podtopieniami. Grupy fachowców są rozlokowane w newralgicznych punktach akcji powodziowej, służą pomocą w pracach technicznych. Wody Polskie przekierowały do Małopolski, na południe Śląska i na Podkarpacie specjalistów z innych województw.


SYTUACJA Z GODZ. 6.00

Wczesnym rankiem na rzekach odnotowano 24 stany alarmowe - w tym trzy na Odrze i 54 na Wiśle. Odnotowano również 20 stanów ostrzegawczych na Odrze. Generalnie wydaje się, że prognoza dotycząca ulewnych opadów się nie sprawdzila i spadło mniej deszczu niż zakładano. Zwłaszcza w Wielkopolsce. Dobra wiadomoscią jest fakt, że wzrosty stanów wód są znacznie mniej gwaltowne. 


SYTUACJA Z GODZ. 00.00 (23 maja)

Wciąż obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia IMGW, na obszarze trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w czterech innych województwach: dolnościąskim, opolskim, świętokrzyskim i lubelskim. Pracownicy Wód Polskich monitorują sytuację na zbiornikach i ciekach oraz kontrolują stan techniczny wałów przeciwpowodziowych. Centra operacyjne w regionalnych zarządach gospodarki wodnej działają całodobowo. Wody Polskie uczestniczą w pracy sztabów kryzysowych.

Informacja Centrum Operacyjnego RZGW w Rzeszowie z godz. 23.15

Zlewnia Górnego Sanu: utrzymują się stany wody w strefach średnich i wysokich. Jedynie w przypadku rzeki Szkło (wzrost) i Lubaczówki (bez zmian) są przekroczone stany ostrzegawcze. Lubaczówka spowodowała lokalne podtopienia w m-ciach Lubaczów, Bałaje/Mokrzyca , Załuże , Basznia Dolna zostały podtopione użytki rolne - woda w dalszym ciągu stagnuje w zaniżeniach terenowych. W Jarosławiu, poza terenem zabudowanym wylała Szewnia Miłka – w obecnej chwili woda już opada. Potok Motwica i Czerepań - woda wystąpiła z koryta, zalewa pola uprawne i zbliża się do budynków mieszkalnych. W miejscowościach Bobrówka, Wietlin I, Wietlin III, Wietlin wieś, Laszki. W  miejscowości Pełkinie woda wystąpiła z kanału podtapiając tereny rolne i ogrody działkowe.

Zlewnia Dolnego Sanu: stany wody utrzymują się w strefach średnich i wysokich. Rzeka Trzebośnica nadal utrzymuje się na granicy stanu alarmowego, zaobserwowano spadek poziomu wody – woda utrzymuje się w korycie. W miejscowości Sarzyna spowodowała ona lokalne podtopienia. Rzeka Tanew w m. Osuchy – nadal stan ostrzegawczy (wzrost), woda utrzymuje się w korycie i nie zanotowano podtopień. Przyrwa – Nil oraz Górnianka spowodowały duże straty na terenie Kolbuszowej: lokalne podtopienia domów, dróg, lokali handlowych, szkoły, skansenu. Od godziny 15 zanotowano spadek wody o ok. 80 cm na Przyrwie – Nilu i o ok. 50 cm w korycie Górnianki – na chwile obecną wody tych cieków utrzymują się w korytach. 
Stabilizuje się sytuacja w sąsiedztwie mniejszych nieopomiarowanych cieków: Bystrzyk, Dęba, Świerczówka , Trześniówka Kolbuszowska potok Jaślańsko – Chorzelowski – woda w korytach opada, zostały jedynie lokalne zastoiska w zaniżeniach terenowych. – sytuacja bez zmian w stosunku do poprzedniego raportu. 
Dodatkowo mniejsze potoki: Lubienia, Złotka Nitka, Łazowna, Barcówka oraz potok Mucha spowodowały lokalne podtopienia pól i terenów zabudowanych na terenie gmin – sytuacja bez zmian. Aktualna rezerwa powodziowa na zbiorniku Wilcza Wola wynosi 2,5 mln m3 – stan na godz. 18.00 UTC.

Zlewnia rzeki Wisłok: stany wody utrzymują się w strefach średnich i wysokich. Stany alarmowe przekroczone są na rzece Wisłok m. Żarnowa (spadek) oraz Stobnicy w m. Godowa (tendencja wzrostowa). Woda utrzymuje się powyżej stanów ostrzegawczych na rzece Wisłok w Tryńczy (wzrost), w Rzeszowie (malejąca), oraz na Mleczce w Gorliczynie (malejąca). Wisłok w mieście Krosno jest na poziomie poniżej stanów ostrzegawczego. W m. Lutcza przy ujściu potoku Krościanka została częściowo podtopiona droga powiatowa relacji Brzozów- Strzyżów, dolina zalana pasem 120 m na długości ok 250 m. W dalszym ciągu trwa napełnianie suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Kańczuga” na rzece Mleczka Kańczudzka. Na terenie miasta Rzeszowa w zlewni potoku Młynówka na osiedlu Słocina w wyniku nawalnych opadów deszczu, wystąpiły lokalne podtopienia kilku posesji – sytuacja na chwile obecną stabilizuje się. Potok Młynówka na odcinku od ul. Wiktora do ul. Mieszka I i wzdłuż ul. Mieszka I - zaobserwowano spadek zwierciadła wody o ok. 70 cm. Zbiornik przeciwpowodziowy Besko na Wisłoku dysponuje rezerwą w wysokości 5,26 mln m3 – stan na godz. 20:30 UTC

Zlewnia Wisłoki: utrzymują się stany wody w strefach średnich i wysokich. Stany alarmowe przekroczone są na rzece Wielopolce w m. Paszczyna, i na rzece Wisłoka w m. Pustków. Stany ostrzegawcze przekroczone są na Wisłoce m. Krempna-Kotań, m. Żółków, m. Krajowice, rzeka Ropa w m. Klęczany i w miejscowosci Ropa. Powstała w prawym wale Potoku Wadowickiego 30-sto metrowa wyrwa spowodowała podtopienie miejscowości Wadowice Dolne. Straż Pożarna nadal podejmuje czynności mające na celu zabezpieczenie wyrwy - sytuacja jest stale obserwowana. Rzeka Wielopolka spowodowała podtopienia budynków, drogi wojewódzkiej w miejscowościach Ostrów i Sędziszów, Niedźwiada. Z kolei potok Ostra w m. Latoszyn uszkodził drogę gminną na długości ok. 50 metrów – wykonano doraźne czynności naprawcze (przesunięcie koryta), które zapobiegną dalszemu rozmywaniu korpusu drogi. Ponadto, w miejscowości Zabrnie Wampierzowskie w lewym wale rzeki Nowy Breń na długości ok. 4 km (km. ok. 8+000 – 12+000) w rejonie granicy z województwem małopolskim stwierdzono intensywne przecieki przez korpus obwałowania. PSP przystąpiła do zabezpieczenia zagrożonego odcinka obwałowania. Zbiornik Klimkówka na rzece Ropie posiada obecnie rezerwę wysokości 11,76 mln m3 – stan na 20:30 UTC.

STAN NA 22 MAJA

SYTUACJA Z GODZ. 20.30

We wsi Jamy w woj. podkarpackim miało miejsce drugie spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy

W Jamach w wyniku oberwania chmury przerwane zostały groble na stawach rybnych. Wylał także Potok Zgórski, podtapiając pobliskie gospodarstwa. Obecnie sytuacja jest opanowana. Pracownicy Wód Polskich monitorują sytuację na zbiornikach i ciekach oraz kontrolują stan techniczny wałów przeciwpowodziowych. Ze względu na zapowiadane w nocy opady wprowadzono powodziowy dyżur całodobowy. 

SYTUACJA Z GODZ. 19.00

Kliknij, by pobrać raport o sytuacji Hydrologicznej 22.05.2019 - godz. 19.00

Informacje z Centrum Operacyjnego PGW Wody Polskie:

Sytuacja na zbiornikach retencyjnych znajdujących się na obszarze górnej Wisły jest stabilna. Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują sytuację na zbiornikach i ciekach w regionie wodnym Górnej Wisły oraz kontrolują stan techniczny wałów przeciwpowodziowych. O godzinie 14:00 został wprowadzony powodziowy dyżur całodobowy. Zbiorniki retencyjne posiadają rezerwy powodziowe większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej, normalny poziom piętrzenia został przekroczony na zbiornikach Dobczyce (rezerwa 93%) oraz Besko (rezerwa 86%). W związku z niekorzystnymi prognozami dopływu do zbiorników decyzją Dyrektora RZGW w Krakowie nakazano zwiększenie odpływu ze zbiorników w celu uzyskania zwiększonej rezerwy przeciwpowodziowej.

Na terenie naszego kraju obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla województw:

– województwo śląskie - zlewnie: górna Odra i zlewnie dopływów górnej Odry – od godz. 10:54 dnia 22.05.2019 do godz. 9:00 dnia 23.05.2019; Występujące oraz prognozowane opady deszczu, lokalnie intensywne, będą powodowały dalszy wzrost stanów wody w zlewniach dopływów górnej Odry, a także na Odrze od Chałupek do Raciborza-Miedoni. W okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie również stanów alarmowych, zwłaszcza na Olzie.

– województwo śląskie - zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły – od godz. 12:00 dnia 22.05.2019 do godz. 12:00 dnia 24.05.2019; W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe.

– województwo małopolskie - zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy – od godz. 12:00 dnia 22.05.2019 do godz. 12:00 dnia 24.05.2019; W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone kolejne stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w profilu Jawiszowice stan alarmowy.

– województwo podkarpackie - zlewnie: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka – od godz. 12:00 dnia 22.05.2019 do godz. 12:00 dnia 24.05.2019; W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać. Na Wiśle zostaną przekroczone stany ostrzegawcze.

Informujemy również, że obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 3 stopnia dotyczące silnego deszczu z burzami:

- województwo małopolskie (pow. limanowski, nowosądecki, nowotarski, suski, tatrzański, Nowy Sącz);

- województwo śląskie (pow. bielski, cieszyński, pszczyński, raciborski, rybnicki, wodzisławski, żywiecki, BielskoBiała, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory) – od godz. 10:00 dnia 22.05.2019 do godz. 18:00 dnia 23.05.2019; Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanymi i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 90 mm do 120 mm. W trakcie opadów deszczu lokalnie mogą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

Jak podaje IMGW od godz. 19:30 22 maja do godz. 19:30 23 maja, na południu kraju mogą spaść opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana jest wysokość opadów do 20 mm, na południu do 30 mm, lokalnie do 40 mm. 

Analizując sytuację meteorologiczną oraz wspierając się prognozowanymi sumami opadów na najbliższe 3 doby aktualnie obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla województw: śląskiego – Zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły, górna Odra i zlewnie dopływów górnej Odry; małopolskiego – Zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy; podkarpackiego – Zlewnie: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka.

SYTUACJA Z GODZ. 18.00

W Dąbrowie Tarnowskiej odbył się sztab kryzysowy z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim, Wicepremierem do spraw społecznych Beatą Szydło, Wojewodą Małopolskim Piotrem Ćwikiem, Prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą i Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzatą Sikorą.

W wyniku intensywnych opadów deszczu w dniu 21/22.05 gwałtownie podniósł się poziom w rzekach na terenie Gminy Dąbrowa Tarnowska. W nocy 21.05 rzeka Breń wystąpiła z koryta zalewając ulice: Nadbrzeżną, Kościuszki, Oleśnicką, Aleje Wolności. Zalane zostały budynki znajdujące się przy tych ulicach. Ewakuowano 8 osób z ulicy Nadbrzeżnej. Do najbardziej zagrożonych gospodarstw dostarczono piasek i worki. Woda zalała piwnice Dąbrowskiego Domu Kultury, Halę Łuczniczą i Krytą Pływalnię. W akcji ratunkowej brały udział wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Dąbrowa Tarnowska. Aktualnie minimalnie obniżył się poziom rzeki Breń w Dąbrowie Tarnowskiej. Podtopione zostały drogi gminne i drogi transportu rolnego, oraz pola uprawne we wszystkich sołectwach.

SYTUACJA Z GODZ. 17.00

Informacje z RZGW w Rzeszowie

RZGW w Rzeszowie wprowadziło całodobowy dyżur przeciwpowodziowy. Aktualna sytuacja na terenie poszczególnych Zarządów Zlewni przedstawia się następująco:

Zlewnia Górnego Sanu: utrzymują się stany wody w strefach średnich i wysokich. Jedynie w przypadku rzeki Szkło i Lubaczówki  są przekroczone stany ostrzegawczy. Lubaczówka spowodowała lokalne podtopienia na terenie m. Lubaczowa oraz Wólki Zapałowskiej. W Jarosławiu, poza terenem zabudowanym wylała Szewnia Miłka – w obecnej chwili woda już opada. Potok Motwica spowodował lokalne podtopienia w czterech miejscowościach w Gminie Laszki.

Zlewnia Dolnego Sanu: stany wody utrzymuję się w strefach średnich i wysokich. Rzeka Trzebośnica przekroczyła stan alarmowy i w miejscowości Sarzyna spowodowała lokalne podtopienia. Rzeka Tanew -  stan ostrzegawczy, woda utrzymuje się w korycie i nie zanotowano podtopień. Dodatkowo mniejsze rzeki: Jeżówka, Rudnia, Bystrzyk, Dęba, Potok Jaślańsko-Chorzelowski, Przyrwa Nil, Górnianka, Świerczówka, Trześniówka Kolbuszowska, Lubienia, Złotka Nitka, Łazowna, Marcówka oraz potok Mucha spowodowały lokalne podtopienia pól i terenów zabudowanych. Szczególnie zła sytuacja wystąpiła na terenie Kolbuszowej, gdzie Nil i Górnianka podtopiły liczne gospodarstwa.

Aktualna rezerwa powodziowa na zbiorniku Wilcza Wola wynosi 2,7 mln m3.

Zlewnia rzeki Wisłok: stany wody utrzymują się w strefach średnich i wysokich. Jedynie rzeki Mleczka, Wisłok i Stobnica przekroczyły stany ostrzegawcze i alarmowe. Na terenie miasta Rzeszowa wystąpiły lokalne podtopienia obszarów zabudowanych. Zbiornik przeciwpowodziowy Besko na Wisłoku dysponuje rezerwą w wysokości 5,34  mln m3.

Zlewnia Wisłoki: utrzymują się stany wody w strefach średnich i wysokich. W dalszym ciągu utrzymują się stany ostrzegawcze i alarmowe. Najgorsza sytuacja występuje w powiecie mieleckim. Powstała w prawym wale Potoku Wadowickiego 30-sto metrowa wyrwa spowodowała podtopienie miejscowości Wadowice Dolne. Straż Pożarna podjęła czynności mające na celu zabezpieczenie wyrwy. Rzeka Wielopolka spowodowała podtopienia budynków, drogi wojewódzkiej w miejscowościach Ostrów i Sędziszów, Niedzwiada.

Zbiornik Klimkówka na rzece Ropie posiada obecnie rezerwę w wysokości 13,40 mln m3.

Ponadto, w miejscowości Zabrnie Wampierzowskie w lewym wale rzeki Nowy Breń na długości ok. 4 km (km. ok. 8+000 – 12+000) w rejonie granicy z województwem małopolskim stwierdzono intensywne przecieki przez korpus obwałowania. Około godziny 15-stej zostały w ten rejon skierowane jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

SYTUACJA Z GODZ. 14.00

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższych kilkadziesiąt godzin prognozuje intensywne opady deszczu i burze w południowej Polsce. Utrzymuje alert trzeciego, najwyższego stopnia dla mieszkańców Małopolski, Podkarpacia oraz południowych powiatów Śląska. Ostrzeżenie będzie obowiązywało do jutra, do godz. 12.00. Mieszkańcy oraz wszystkie osoby przebywające na zagrożonych terenach otrzymali SMS-owe powiadomienia RCB.

Tereny dotknięte podtopieniami wizytuje obecnie Wojewoda Małopolski oraz Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Małgorzata Sikora, która poinformowała, że największe zagrożenie występuje wokół mniejszych rzek, które mogą przerwać wały przeciwpowodziowe.

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację, na terenie dotkniętym podtopieniami w godzinach popołudniowych odbędzie się nadzwyczajna narada sztabu kryzysowego.

SYTUACJA Z GODZ. 12.30

Informacje z RZGW w Gliwicach

W związku z ostrzeżeniami hydrologicznymi IMGW dla zlewni Górnej Odry wraz z dopływami oraz zlewni Małej Wisły, Pszczyny i Brynicy, a także z osiągnięciem stanów ostrzegawczych na ciekach pracownicy Wód Polskich stale monitorują sytuację. Prognozowane opady deszczu, lokalnie intensywne, będą powodowały dalszy wzrost stanów wody w zlewniach dopływów górnej Odry, a także na Odrze od Chałupek do Raciborza-Miedoni. W okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a lokalnie również stanów alarmowych.

Zbiorniki administrowane przez PGW WP są gotowe, aby wydatnie ściąć ewentualną falę wezbraniową na całym obszarze administrowanym przez RZGW w Gliwicach. Służby gliwickich Wód Polskich przy stałej współpracy z czeskim odpowiednikiem – Povodi Odry oraz administratorem największego zbiornika w regionie (Goczałkowice) – Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów S.A., utrzymują na swoich zbiornikach zakres od 100% do 380% rezerwy powodziowej. Oznacza to przygotowanie na zretencjonowanie wody wezbraniowej w czasie wzmożonego opadu deszczu i intensywnych dopływów do zbiorników. Urządzenia hydrotechniczne ochrony przeciwpowodziowej pracują zgodnie z instrukcjami, zapewniając bezpieczne przejście wód wezbraniowych na ciekach. 

SYTUACJA Z GODZ. 12.00

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadal przewiduje intensywne opady deszczu oraz burze na Podkarpaciu. Niekorzystna sytuacja utrzyma się przez najbliższych 36 godzin. Dlatego dla południowej Małopolski utrzymane są ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia. Alerty dotyczą powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego i Nowego Sącza. Na pozostałym obszarze Małopolski obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. W nocy z czwartku na piątek front będzie ustępował i prognozowana jest poprawa pogody. Jednak sytuacja w regionie na razie jest trudna.

IMGW ostrzega również południowe rejony województwa śląskiego, powiaty: raciborski, rybnicki, Rybnik, wodzisławski, Jastrzębie-Zdrój, cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki.

Pracownicy nadzorów wodnych PGW Wody Polskie stale monitorują sytuację na wałach przeciwpowodziowych i zbiornikach wodnych. W związku z prognozowanymi opadami deszczu, Wody Polskie przekierowały zespoły wsparcia technicznego do nadzorów wodnych w południowych regionach kraju, aby przygotować się na spodziewaną falę wezbraniową.

Najnowszy komunikat o sytuacji hydrologicznej w całym kraju znajduje się na naszej stronie Sytuacja Hydrologiczna 22.05.2019.

SYTUACJA Z GODZ. 9.40

Informacje z RZGW w Krakowie

Obecnie stan wody na potoku Breńka (Breń), który w nocy wystąpił z brzegów, sukcesywnie opada. Wysoki stan wód utrzymuje się na rzekach Żabnica-Breń, Jamnica, Zgórska Rzeka, Breń. W miejscowości Wola Mędrzechowskiej na ok. 27 km na wysokości wlotu potoku Breńka (Breń) do rzeki Żabnica-Breń woda przelewa się przez prawy wał. Na miejscu jest straż pożarna oraz wójt gminy Olesno.

Istnieje prawdopodobieństwo przerwania wałów na potoku Upust w miejscowości Suchy Grunt. Występuje zagrożenie podtopieniami, szczególnie miejscowości Zabrnie.

Obecnie trwa ewakuacja w miejscowościach Podborze i Izbica. 

Na terenie Nadzoru Wodnego Dąbrowa Tarnowska pracują wszystkie pompownie melioracyjne. Śluzy wałowe są na bieżąco kontrolowane przez strażników wałowych. Zgłoszenia o pomoc są przekazywane do powiatowego centrum zarzadzania kryzysowego.

Na zdjęciach poniżej: Potok Breńka w Dąbrowie Tarnowskiej (sytuacja z godz. 10.00)

SYTUACJA Z GODZ. 9.30

Informacje z RZGW w Rzeszowie

Trwa posiedzenie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zwołanego przez Wojewodę Podkarpackiego.

Intensywne opady w Regionie Wodnym Górnej - Wschodniej Wisły spowodowały wzrost poziomu wód w rzekach. Stany alarmowe przekroczone są na Wisłoku w m. Żarnowa oraz na Wisłoce w Krajowicach. Woda utrzymuje się powyżej stanów alarmowych również na dopływach głównych rzek: na Stobnicy w Godowej oraz Grabince w m. Głowaczowa. Alarmy powodziowe obowiązują w powiecie mieleckim (gm. Wadowice Górne), dębickim (gm. Czarna) oraz kolbuszowskim (gm. Kolbuszowa).  

Pogotowia przeciwpowodziowe dla kilku gmin ogłoszono w powiatach: jasielskim, mieleckim (gm. Czermin, Przecław, Radomyśl Wielki, gmina i miasto Mielec), powiecie dębickim (gm. Jodłowa, Brzostek i Żyraków) oraz ropczycko sędziszowskim dla gmin Ropczyce i Iwierzyce.  Służby terenowe RZGW w Rzeszowie na bieżąco monitorują sytuację na głównych ciekach i ich dopływach.

SYTUACJA Z GODZ. 9.15

IMGW prognozuje wystąpienie intensywnych opadów deszczu (od 40 do 80 mm) oraz silnych burz. Możliwe są lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu. IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia dla 11 powiatów: dąbrowskiego, tarnowskiego oraz Tarnowa, staszowskiego, buskiego, mieleckiego, tarnobrzeskiego, Tarnobrzegu, kolbuszowskiego, ropczycko-sędziszowskiego i dębickiego. 

SYTUACJA Z GODZ. 7.10

W związku z obfitymi opadami deszczu w Małopolsce i na Podkarpaciu, w Dąbrownie Tarnowskiej i Swarzewie doszło do lokalnych podtopień. Straż Pożarna ewakuowała łącznie 34 osoby z zalanych obszarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed kolejnymi intensywnymi deszczami w południowo wschodniej Polsce.

Obecnie najbardziej zagrożone są okolice rzeki Breń w Dąbrowie Tarnowskiej. W Urzędzie Gminy w tym mieście działa sztab kryzysowy. Na miejscu są również pracownicy Wód Polskich z Nadzoru Wodnego i Zarządu Zlewni. Zespół wsparcia technicznego zajmuje się udrażnianiem przepustów i usuwaniem płynących konarów drzew.

Alert RCB został wysłany do mieszkańców 61 powiatach województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. Na tym obszarze obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydane przez IMGW.



ZAPYTAJ EKSPERTA