Podtopienia na południu Polski. Fale wezbraniowe na dużych rzekach. Sytuacja z dnia 25-26 maja
25 majaa 2019 r.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed falą wezbraniową na Wiśle oraz na Odrze. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dla województwa podkarpackiego i lubelskiego. W województwie dolnośląskim obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia. Pracownicy Wód Polskich stale monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i zbiorników wodnych. Na naszej stronie na bieżąco informujemy o sytuacji w zagrożonych rejonach.
Publikujemy najnowszy zbiorczy raport o sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej
Prognoza opracowana przez IMGW w oparciu o aktualną i prognozowaną pracę zbiorników retencyjnych otrzymywaną z Centrów Operacyjnych RZGW bądź bezpośrednio od zarządców zbiorników, a także o aktualny i prognozowany przebieg sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej.
Sytuacja z 26 maja
AKTUALIZACJA Z GODZ. 21.30
Dęblin przygotowany na przyjęcie fali kulminacyjnej. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zagrożonych terenów rozstawiły m.in. szandory, czyli mobilne zapory przeciwpowodziowe. Wody Polskie nadal biorą czynny udział w akcji zabezpieczania terenów przed nadejściem fali kulminacyjnej na Wiśle.
AKTUALIZACJA Z GODZ. 19.30
Aktualna informacja o sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej od RZGW we Wrocławiu:
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podaje informację z obszaru swojego działania, tj. regionów wodnych: Środkowej Odry, Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, Morawy, Izery, Łaby i Ostrożnicy (Upa), Metuje, Orlicy, o sytuacji na ciekach i zbiornikach retencyjnych oraz na rzece Odrze od ujścia Nysy Kłodzkiej (km 181,30) do ujścia Warty (km 617,60).
- Aktualna sytuacja hydrologiczna
Aktualnie BPH IMGW wydało informację o niebezpiecznym zjawisku Nr I:17 - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (stopień zagrożenia 2) dla obszaru środkowej Odry (lubuskie). W wyniku przemieszczania się wezbrania na Odrze środkowej od Nowej Soli do Słubic prognozowane są wzrosty stanów wody od strefy wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w Cigacicach, a pod koniec okresu ostrzeżenia w Nietkowie.
Odrą środkową przemieszcza się fala wezbraniowa ze spływu wody po opadach w górnej części dorzecza. W ciągu najbliższych dni stan wody Odry będzie podnosił się w strefie wody wysokiej powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów średnich, wysokich i ostrzegawczych z tendencją rosnącą poniżej wodowskazu Trestno. Stan ostrzegawczy został przekroczony w czterech przekrojach wodowskazowych: Oława, Trestno, Ścinawa i Głogów.
Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów średnich.
Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się w strefie stanów lokalnie niskich, głównie średnich i wysokich oraz lokalnie ostrzegawczych i alarmowych. Stan ostrzegawczy został przekroczony w dwóch przekrojach wodowskazowych w zlewniach: Widawy i Baryczy. Stan alarmowy został przekroczony w jednym przekroju wodowskazowym w zlewni rzeki Baryczy – na rzece Kuroch w Odolanowie woda mieści się w korycie i nie zaobserwowano niepokojących podtopień na gruntach przyległych.
Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze znajduje się obecnie w przekroju wodowskazowym Trestno.
W ciągu ostatnich 12 godzin zaobserwowano niewielkie opady o charakterze lokalnym (maksymalnie do 1 mm).
W dalszym ciągu obserwuje się spływ wód opadowych w dolne odcinki rzek. W górnych odcinkach obserwuje się tendencję spadkową stanów wód.
Prognozy hydrologiczne przewidują wzrosty stanów wód w dolnych odcinkach rzek w związku ze spływem wód wezbraniowych. Najnowsze prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych przewidują na terenie województwa opolskiego burze dnia 27.05.2019 r. i 28.05.2019 r. (1 stopień zagrożenia) oraz na terenie województwa dolnośląskiego burze dnia 27.05.2019 r. oraz intensywne opady deszczu z burzami dnia 28.05.2019 r. (1 stopień zagrożenia).
Zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe oraz gromadzą nadmiar dopływającej wody. Zbiorniki pracują w normalnym trybie eksploatacji z wyjątkiem zbiorników Topola i Otmuchów, które piętrzą nieznacznie w strefie pojemności powodziowej. Dopływy do zbiorników kształtują się w strefie stanów średnich. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Gospodarka wodna na zbiornikach i stopniach wodnych jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi pozwoleniami wodnoprawnymi i instrukcjami gospodarowania wodą, w oparciu o aktualną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, a dyspozycje zrzutów ze zbiorników są na bieżąco do niej dostosowywane. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.
Sumaryczny odpływ ze zbiorników (Těrlicko, Žermanice, Olešná, Morávka, Šance, Kružberk, Slezská Harta) w zlewni Górnej Odry na terenie Czech na godz. 18:00 wynosi 23,04 m3/s i jest to wartość bezpieczna i uzgodniona ze stroną czeską.
- Inne informacje
PGW WP RZGW we Wrocławiu na bieżąco monitoruje przy pomocy służb technicznych sytuację hydrologiczną na rzekach i obiektach będących w naszej administracji. W przypadku wystąpienia wezbrania RZGW we Wrocławiu współpracuje z Wojewódzkimi, Powiatowymi oraz Gminnymi Centrami Zarządzania Kryzysowego, znajdującymi się w obszarze działania RZGW, w zakresie przekazywania informacji o występowaniu niekorzystnych zjawisk na rzekach będących na terenie tych jednostek. Służby terenowe RZGW we Wrocławiu współpracują z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego, przepustowości urządzeń dla wód wezbraniowych. Dodatkowo informuję, że służby terenowe RZGW we Wrocławiu posiadają rozeznanie wśród lokalnych firm dysponujących sprzętem, umożliwiającym usuwanie zatorów na rzekach, na terenie działania RZGW we Wrocławiu, z którymi umowy są podpisywane doraźnie w razie wystąpienia takiej potrzeby.
- Pogotowia i Alarmy przeciwpowodziowe
Na terenie województwa opolskiego obowiązuje jedno pogotowie powodziowe na terenie gminy Brzeg (wprowadzone dn. 25.05.2019 r.).
AKTUALIZACJA Z GODZ. 17.30
Artykuły żywnościowe pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią są narażone na zniszczenie lub zanieczyszczenie i taka żywność może być szkodliwa dla zdrowia – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny.
Czytaj więcej: https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacje-o-zwalczaniu-szkodliwych-i-intensywnych-opadow/
AKTUALIZACJA Z GODZ. 16.00
Informacja z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu:
Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekazuje sytuację w regionach wodnych: Środkowej Odry, Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, Morawy, Izery, Łaby i Ostrożnicy (Upa), Metuje, Orlicy, o sytuacji na ciekach oraz na rzece Odrze od ujścia Nysy Kłodzkiej (km 181,30) do ujścia Warty (km 617,60) jak poniżej:
Aktualnie BPH IMGW wydało informację o niebezpiecznym zjawisku Nr I:17- wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (stopień zagrożenia 2) dla obszaru środkowej Odry (lubuskie). W wyniku przemieszczania się wezbrania na Odrze środkowej od Nowej Soli do Słubic prognozowane są wzrosty stanów wody od strefy wody wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w Cigacicach, a pod koniec okresu ostrzeżenia w Nietkowie.
Odrą środkową przemieszcza się fala wezbraniowa ze spływu wody po opadach w górnej części dorzecza. W ciągu najbliższych dni stan wody Odry będzie podnosił się w strefie wody wysokiej powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów średnich, wysokich i ostrzegawczych z tendencją rosnącą poniżej wodowskazu Oława. Stan ostrzegawczy został przekroczony w sześciu przekrojach wodowskazowych: Ujście Nysy Kłodzkiej, Brzeg, Oława, Trestno, Ścinawa i Głogów.
Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów średnich.
Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się w strefie stanów lokalnie niskich, głównie średnich i wysokich oraz lokalnie ostrzegawczych i alarmowych. Stan ostrzegawczy został przekroczony w dwóch przekrojach wodowskazowych w zlewniach: Widawy i Baryczy. Stan alarmowy został przekroczony w jednym przekroju wodowskazowym w zlewni rzeki Baryczy – na rzece Kuroch w Odolanowie woda mieści się w korycie i nie zaobserwowano niepokojących podtopień na gruntach przyległych.
Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze znajduje się obecnie w przekroju wodowskazowym Oława.
W ciągu ostatnich 6 godzin zaobserwowano niewielkie opady o charakterze lokalnym (maksymalnie do 0,6 mm).
W dalszym ciągu obserwuje się spływ wód opadowych w dolne odcinki rzek. W górnych odcinkach obserwuje się tendencję spadkową stanów wód.
Prognozy hydrologiczne przewidują wzrosty stanów wód w dolnych odcinkach rzek w związku ze spływem wód wezbraniowych.
Najnowsze prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych przewidują na terenie województwa opolskiego burze dnia 27.05.2019 r. i intensywne opady deszczu z burzami 28.05.2019 r. (1 stopień zagrożenia) oraz na terenie województwa dolnośląskiego burze dnia 27.05.2019 r. oraz intensywne opady deszczu z burzami dnia 28.05.2019 r. (1 stopień zagrożenia).
Czeskie zbiorniki w dorzeczu Odry
Suma zrzutów ze zbiorników czeskich na Odrę na godz. 15:00 wynosi 28,2 m3/s i jest to wartość bezpieczna i uzgodniona ze stroną czeską.
Przygotowano jazy do przeprowadzenia wód wezbraniowych, położono jazy: Lipki, Oława (Młynówka), Oława, Malczyce i Zwanowice (powiadomiono wykonawcę robót modernizacyjnych aby zabezpieczył plac budowy). Zamknięto bramę powodziową na Kanale Miejskim i rozigliczono jaz Psie Pole.
Informacje o sytuacji na placach budów prowadzonych inwestycji na rzece Odrze:
- Wały cofkowe stopnia Brzeg Dolny – prace zostały wstrzymane i przystąpiono do zabezpieczenia terenu budowy;
- Wały Słubice – obecnie wykonywane jest zabijanie ścianki szczelnej od strony odwodnej. Wał nie jest rozkopany;
- Wał Kwiatkowice-Rogów Legnicki – wykonawcy postępują zgodnie z instrukcjami postępowania na czas prowadzenia prac remontowych;
- Nabrzeże Michalczyka – wykonawcy postępują zgodnie z instrukcjami postępowania na czas prowadzenia prac remontowych.
Na terenie województwa opolskiego obowiązuje jedno pogotowie powodziowe na terenie gminy Brzeg (wprowadzone dn. 25.05.2019 r.).
AKTUALIZACJA Z GODZ. 14.00
Dzisiaj około godziny 12.00 w miejscowości Jamnica zaobserwowano przecieki przez prawy i lewy wał na 16-stym kilometrze rzeki Łęg.
W ciągu dwóch godzin zabezpieczono skarpy odwodnej obwałowań poprzez założenie folii i dociążenie workami z piaskiem.
Poziom wody w rzece na tym odcinku opada – służby prowadzą ciągłą obserwację wykonanych zabezpieczeń.
AKTUALIZACJA Z GODZ. 13.00
Informacja z RZGW Kraków:
Zdjęcie z wizytacji przesiąków na wałach Kanału Strumień w Połańcu. Sytuacja została opanowana, woda zaczyna opadać.
Natomiast wraz z falą wezbraniową szybko podnosi się stan wody w Dolinie Janiszowskiej, Józefowskiej i Święciechowskiej. Na bieżąco monitorujemy sytuację na Wiśle, wałach i śluzach wałowych. Na odcinku Wisły świętokrzyskiej jest ponad 177 km wałów i 30 śluz.
AKTUALIZACJA Z GODZ. 12.00
Ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia:
– województwo lubelskie – Wisła – od godz. 18:00 dnia 24.05.2019 do godz. 18:00 dnia 26.05.2019;
W wyniku spływu wód opadowych na Wiśle obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych.
Zgodnie z wydanymi ostrzeżeniami hydrologicznymi związanymi z przemieszczaniem fali wezbraniowej na Wiśle przewiduje się wzrosty stanu wód na Wiśle, przy przekroczeniu stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Obszar administrowany przez RZGW w Gliwicach
Wciągu minionej doby w regionie wodnym Małej Wisły odnotowano opady do 2,4 mm (stacja Warszowice), a regionie wodnym Górnej Odry do 2,4 mm (stacja Głubczyce).
Zlewnia Przemszy: stany wysokie. Przekroczone stany ostrzegawcze.
Zlewnia Małej Wisły: Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe.
Zlewnia Górnej Odry: stany średnie i wysokie. Przekroczone stany ostrzegawcze.
Obszar administrowany przez RZGW w Krakowie i Rzeszowie
W ciągu ostatniej doby opady atmosferyczne odnotowano jedynie na obszarze zlewni Sanu. Największe sumy opadów odnotowano na stacji Warszowice (zlewnia Pszczynki) 3,4 mm, na stacji Jarosław (zlewnia Sanu) 2,9 mm, na stacji Jędrzejówka (zlewnia Tanwi) 2,4 mm. Na pozostałym zlewni Sanu opady nie przekroczyły 2 mm.
Obszar administrowany przez RZGW w Lublinie
W ciągu ostatniej doby na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie opad dobowy o sumie powyżej 20 mm nie został zaobserwowany.
Na Bugu poniżej profilu Krzyczew obserwowano stabilizację i opadanie poziomu wody, lokalnie zakłócone pracą urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej i wysokiej.
W zlewni Bugu po Krzyczew obserwowano wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i wysokich. W zlewni Wieprza wahania bądź niewielkie wzrosty poziomu wody głównie w strefie stanów średnich. Na Bugu w Dorohusku dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego.
Obecnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Lublinie układają się głównie w strefie stanów niskich i średnich, lokalnie w wysokich.
Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w regionie jest na bieżąco monitorowana.
Obszar administrowany przez RZGW w Poznaniu
W ciągu minionej doby w regionie wodnym Warty odnotowano jedynie lokalnie symboliczny opad deszczu do 1 mm.
W regionie wodnym Warty sytuacja jest stabilna. Stany wody układają się głównie w strefie średnich i niskich, lokalnie w wysokich, w części południowej obserwowany jest spadek stanów, na pozostałym obszarze wahania, bądź niewielki wzrost.
Obszar administrowany przez RZGW w Warszawie
W ciągu ostatniej doby opad dobowy o sumie powyżej 20 mm nie został zaobserwowany.
Obecnie stany wód na rzekach układają się w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie niskich.
W związku z przemieszczaniem się kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle w ciągu najbliższej doby prognozuje się na Wiśle od Zawichostu do Włocławka wzrosty stanu wody w strefie stanów wysokich. Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywały. W ciągu najbliższej doby kulminacja fali wezbraniowej dotrze do okolic Puław.
Zgodnie z informacją o niebezpiecznym zjawisku na Wiśle Środkowej wystąpi wzrost stanu do strefy wody wysokiej wywołany przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Lokalnie wzrosty stanu będą przekraczać 100 cm na dobę.
Na dopływach Wisły od Zawichostu do Włocławka przewiduje się stabilizację oraz miejscowe wahania w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie niskich. Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Januszewicach na Czarnej Włoszczowskiej będzie się utrzymywało.
W ciągu najbliższej doby na Narwi od Orzyca po ujście prognozuje się stabilizację stanu wody w strefie stanów średnich. Na dopływach prognozuje się stabilizację stanu wody w strefie stanów średnich.
W zlewni Bugu od Liwca do ujścia prognozuje się stabilizację stanu wody w strefie stanów średnich. Na najbliższą dobę IMGW – PIB prognozuje przelotne opady deszczu, możliwe burze.
Aktualna informacja o sytuacji od RZGW we Wrocławiu:
Obserwowane jest przejście fali kulminacyjnej. Sprawdzają się wykonane dwa dni temu zabezpieczenie odcinków wału na zadaniu Wisła etap 2.
Przed mostem kolejowym 150-cio m. odcinek w Zalesiu Gorzyckim, na którym stwierdzono dziś w nocy wysiąki i zabepieczono go workami z piaskiem
AKTUALIZACJA Z GODZ. 11.00
Aktualna informacja o sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej od RZGW we Wrocławiu:
Aktualnie nie obowiązują żadne ostrzeżenia hydrologiczne.
Odrą środkową przemieszcza się fala wezbraniowa ze spływu wody po opadach w górnej części dorzecza. W ciągu najbliższych dni stan wody Odry będzie podnosił się w strefie wody wysokiej powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów średnich, wysokich i ostrzegawczych z tendencją rosnącą poniżej wodowskazu Brzeg. Stan ostrzegawczy został przekroczony w sześciu przekrojach wodowskazowych: Ujście Nysy Kłodzkiej, Brzeg, Oława, Trestno, Ścinawa i Głogów.
Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów średnich. Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się w strefie stanów lokalnie niskich, głównie średnich i wysokich oraz lokalnie ostrzegawczych i alarmowych. Stan ostrzegawczy został przekroczony w dwóch przekrojach wodowskazowych w zlewniach: Widawy i Baryczy. Stan alarmowy został przekroczony w jednym przekroju wodowskazowym w zlewni rzeki Baryczy – na rzece Kuroch w Odolanowie woda mieści się w korycie i nie zaobserwowano niepokojących podtopień na gruntach przyległych.
Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze znajduje się obecnie w przekroju wodowskazowym Oława.
Aktualnie nie obserwuje się opadów deszczu.
W dalszym ciągu obserwuje się spływ wód opadowych w dolne odcinki rzek. W górnych odcinkach obserwuje się tendencję spadkową stanów wód. Prognozy hydrologiczne przewidują wzrosty stanów wód w dolnych odcinkach rzek w związku ze spływem wód wezbraniowych. Najnowsze prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych przewidują na terenie województwa opolskiego burze dnia 27.05.2019 r. i 28.05.2019 r. (1 stopień zagrożenia) oraz na terenie województwa dolnośląskiego burze dnia 27.05.2019 r. oraz intensywne opady deszczu z burzami dnia 28.05.2019 r. (1 stopień zagrożenia).
Źródłem prezentowanych danych są informacje zbierane i przetwarzane przez państwową służbę hydrologiczno-meteorologiczną, którymi rozporządza IMGW - PIB
Zbiorniki posiadają wolne pojemności powodziowe i dodatkowe oraz gromadzą nadmiar dopływającej wody. Zbiorniki pracują w normalnym trybie eksploatacji z wyjątkiem zbiorników Topola i Otmuchów, które piętrzą nieznacznie w strefie pojemności powodziowej. Zbiorniki Pilchowice i Leśna, nie będące w administracji PGW WP RZGW we Wrocławiu, również nieznacznie piętrzą w strefie pojemności powodziowej. Dopływy do zbiorników kształtują się w strefie stanów średnich. Urządzenia upustowe są drożne, urządzenia manewrowe są sprawne. Poldery przeciwpowodziowe nie piętrzą wody. Gospodarka wodna na zbiornikach i stopniach wodnych jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi pozwoleniami wodnoprawnymi i instrukcjami gospodarowania wodą, w oparciu o aktualną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, a dyspozycje zrzutów ze zbiorników są na bieżąco do niej dostosowywane. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe nie piętrzą wody.
Sumaryczny odpływ ze zbiorników (Těrlicko, Žermanice, Olešná, Morávka, Šance, Kružberk, Slezská Harta) w zlewni Górnej Odry na terenie Czech na godz. 10:00 wynosi 28,2 m3/s i jest to wartość bezpieczna i uzgodniona ze stroną czeską.
PGW WP RZGW we Wrocławiu na bieżąco monitoruje przy pomocy służb technicznych sytuację hydrologiczną na rzekach i obiektach będących w naszej administracji. W przypadku wystąpienia wezbrania RZGW we Wrocławiu współpracuje z Wojewódzkimi, Powiatowymi oraz Gminnymi Centrami Zarządzania Kryzysowego, znajdującymi się w obszarze działania RZGW, w zakresie przekazywania informacji o występowaniu niekorzystnych zjawisk na rzekach będących na terenie tych jednostek. Służby terenowe RZGW we Wrocławiu współpracują z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego, przepustowości urządzeń dla wód wezbraniowych. Dodatkowo informuję, że służby terenowe RZGW we Wrocławiu posiadają rozeznanie wśród lokalnych firm dysponujących sprzętem, umożliwiającym usuwanie zatorów na rzekach, na terenie działania RZGW we Wrocławiu, z którymi umowy są podpisywane doraźnie w razie wystąpienia takiej potrzeby.
Na terenie województwa opolskiego obowiązuje jedno pogotowie powodziowe na terenie gminy Brzeg (wprowadzone dn. 25.05.2019 r.).
AKTUALIZACJA Z GODZ. 9.30
25 maja około godz. 23 zaobserwowano przesiąki przez korpus wału Wisły w miejscowości Zalesie Gorzyckie, poniżej mostu kolejowego. Jest to sekcja III realizowanej obecnie inwestycji "Wisła etap 2". Podczas powodzi w 2010 roku w tym miejscu powstała wyrwa.
Zdarzenie to zostało zgłoszone odpowiednim służbom. Podczas nocnej akcji miejsce przesiąków zostało zabezpieczone workami z piaskiem na długości ok. 150 m przez jednostki straży. Miejsce to jest stale monitorowane.
AKTUALIZACJA Z GODZ. 8.45
Informacja z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu:
Aktualnie na terenie województwa dolnośląskiego obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dotyczące przemieszczania się Odrą środkową fali wezbraniowej ze spływu wody po opadach w górnej części dorzecza. W ciągu najbliższych dni stan wody Odry będzie podnosił się w strefie wody wysokiej powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.
Stany wód na wodowskazach środkowej Odry (poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej) układają się w strefie stanów średnich, wysokich i ostrzegawczych z tendencją rosnącą. Stan ostrzegawczy został przekroczony w sześciu przekrojach wodowskazowych: Ujście Nysy Kłodzkiej, Brzeg, Oława Trestno, Ścinawa i Głogów. Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów średnich. Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się w strefie stanów lokalnie niskich, głównie średnich i wysokich oraz lokalnie ostrzegawczych i alarmowych. Stan ostrzegawczy został przekroczony w dwóch przekrojach wodowskazowych w zlewniach: Widawy i Baryczy. Stan alarmowy został przekroczony w jednym przekroju wodowskazowym w zlewni rzeki Baryczy – na rzece Kuroch w Odolanowie woda mieści się w korycie i nie zaobserwowano niepokojących podtopień na gruntach przyległych.
Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze znajduje się obecnie w przekroju wodowskazowym Brzeg.
Aktualnie nie obserwuje się opadów deszczu. Obecnie obserwuje się spływ wód opadowych w dolne odcinki rzek. W górnych odcinkach obserwuje się tendencję spadkową stanów wód. Prognozy hydrologiczne przewidują wzrosty stanów wód w dolnych odcinkach rzek w związku ze spływem wód wezbraniowych. Najnowsze prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych przewidują na terenie województwa opolskiego burze dnia 27.05.2019 r. i 28.05.2019 r. (1 stopień zagrożenia) oraz na terenie województwa dolnośląskiego burze dnia 27.05.2019 r. oraz intensywne opady deszczu z burzami dnia 28.0.05.2019 r.
Czeskie zbiorniki w dorzeczu Odry
Suma zrzutów ze zbiorników czeskich na Odrę na godz. 8:00 wynosi 72,53 m3/s i jest to wartość bezpieczna i uzgodniona ze stroną czeską.
Przygotowano jazy do przeprowadzenia wód wezbraniowych, położono jazy: Lipki, Oława (Młynówka), Oława, Malczyce i Zwanowice (powiadomiono wykonawcę robót modernizacyjnych aby zabezpieczył plac budowy). Zamknięto bramę powodziową na Kanale Miejskim i rozigliczono jaz Psie Pole.
Informacje o sytuacji na placach budów prowadzonych inwestycji na rzece Odrze:
- Wały cofkowe stopnia Brzeg Dolny – prace zostały wstrzymane i przystąpiono do zabezpieczenia terenu budowy
- Wały Słubice – obecnie wykonywane jest zabijanie ścianki szczelnej od strony odwodnej. Wał nie jest rozkopany
- Wał Kwiatkowice-Rogów Legnicki – wykonawcy postępują zgodnie z instrukcjami postępowania na czas prowadzenia prac remontowych
- Nabrzeże Michalczyka – wykonawcy postępują zgodnie z instrukcjami postępowania na czas prowadzenia prac remontowych.
Na terenie województwa opolskiego w dniu 25.05.2019 r. zostało wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Brzeg.
AKTUALIZACJA Z GODZ. 4.00
Fala wezbraniowa przepływa przez Sandomierz. Wszystkie służby są w pełnej gotowości. Monitorowane są wały i śluzy wałowe. Dodatkowo zabezpieczane są miejsca newralgiczne. Czuwają zastępu PSP i OT.
AKTUALIZACJA Z GODZ. 0.00
Informacja z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Najświeższa prognoza stanu wody na Wiśle:
W porównaniu z poprzednią prognozą z 25.05 godz. 18:00 UTC sytuacja jest łagodniejsza. Na Zawichoście w niedzielę o 6:00 UTC ma być 760 (wczoraj prognozowano 765), na Annopolu 660 (wczoraj prognozowano 670).