pl en
A A A

logo www.powodz.gov.pl

Ryzyko powodziowe? Sprawdź zanim zainwestujesz

Trwają prace nad zabezpieczeniem osuwisk J. Mucharskiego

16 lipca 2019 r.

Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem dla PGW Wody Polskie. Wykonanie zabezpieczeń  ustabilizuje grunty na stokach i pozwoli na ochronę dróg, mostów, zabudowań oraz infrastruktury technicznej zlokalizowanej wokół Jeziora Mucharskiego. Dodatkowo, stabilizacja osuwisk wpłynie na zachowanie pojemności retencyjnej zbiornika, chroniącego okoliczne miejscowości i Kraków przed powodzią. Zbiornik już dwukrotnie przyczynił się do skutecznej ochrony przeciwpowodziowej setek tysięcy mieszkańców województwa małopolskiego.

Trzeba przypomnieć, że budowę zbiornika rozpoczęto w połowie lat 80-tych XX wieku i była to jedna z najdłużej realizowanych inwestycji w gospodarce wodnej w Polsce. W trakcie przedłużającej się z powodów problemów finansowych budowy dochodziło do zmian koncepcji wykorzystania zbiornika i m.in. przeprojektowania elektrowni wodnej. Prezes PGW Wody Polskie podjął decyzję o przeprowadzeniu audytu funkcjonowania zbiornika pod kątem prowadzonej przez 30 lat inwestycji.

Długi proces inwestycyjny i naturalnie występujące w tamtym regionie zjawiska geologiczne wymusiły interwencyjny remont zboczy zbiornika. Potrzebę wykonania zabezpieczeń potwierdzają badania informujące, iż na tych obszarach, w stokach wzgórz w Karpatach Fliszowych częste jest zjawisko występowania ruchów masowych, które potęgowane są przez intensywne opady powodujące wezbrania wód gruntowych i wód powierzchniowych w rzekach i potokach.  Przykładem jest rok 2010, gdy zarejestrowano nasilenie się ruchów mas gruntowych na stokach w czasie majowych, ulewnych opadów deszczu.

Osuwiska w Świnnej Porębie i Ostałowej zagrażają stabilności gruntów na terenie  stanowiącym brzeg zbiornika Mucharskiego i zostały zarejestrowane przez Państwowy Instytut Geologiczny jako czynne osuwiska wymagające zabezpieczenia. PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie realizują obecnie projekt zabezpieczenia osuwisk. Roboty ziemne wymagają  czasowego obniżenia piętrzenia do rzędnej 295,00 m n.p.m. Poziom ten osiągnięto w dniu 30.06.2019 r. Od początku prowadzenia prac  pracownicy odpowiedzialni za gospodarkę rybacką sprawdzają wypłycenia pod kątem obecności ryb. Jeśli wymaga tego sytuacja, wykonywane są przerzuty ryb z wyrobisk pożwirowych do koryta Skawy. Stale monitorowany jest ponad 200 ha obszar.

W lipcu 2019 r. wykonawca rozpoczął prace budowlane, które będą trwały 9 miesięcy. Po zakończeniu robót zbiornik zostanie ponownie spiętrzony do poziomu 305,50 m n.p.m. Ponowne napełnianie jeziora zaplanowano na I kwartał 2020 r. Kluczowe dla terminowego zakończenia prac są warunki atmosferyczne i hydrologiczne na terenie zlewni powyżej zbiornika. Zbiornik cały czas pełni funkcję przeciwpowodziową.

Wydział Komunikacji Społecznej 

PGW Wody Polskie



ZAPYTAJ EKSPERTA