pl en
A A A

logo www.powodz.gov.pl

Ryzyko powodziowe? Sprawdź zanim zainwestujesz

Podpisanie umowy na zaprojektowanie stopnia wodnego Lubiąż na Odrze

12 sierpnia 2019 r.

12 sierpnia Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podpisał umowę na zaprojektowanie nowego stopnia wodnego Lubiąż na Odrze w rejonie wsi Gliniany w województwie dolnośląskim. W uroczystości zorganizowanej w gmachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu wzięli udział między innymi Marek Gróbarczyk – Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski.

Zakres inwestycji obejmie przede wszystkim budowę nowego stopnia wodnego o konstrukcji modułowej, który ma na celu ochronę przeciwpowodziową, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych, produkcję ekologicznej energii elektrycznej oraz poprawę warunków żeglugowych do klasy Va drogi wodnej. W ramach obiektu mają powstać między innymi minimum czteroprzęsłowy jaz, dwukomorowa śluza żeglugowa, przepławka dla ryb oraz elektrownia wodna.

- Dziś po raz kolejny możemy mówić o Odrze, rzece ważnej w skali całego kraju. Rozpoczynająca się procedura projektowa nowego stopnia wodnego w Lubiążu pokazuje, że w naszym regionie wzorcowo realizowane są zadania związane z gospodarką wodną, żeglugą, ochroną przed powodzią oraz zabezpieczaniem się i zapobieganiem skutkom suszy - mówił gospodarz spotkania Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski.

Szczegółowym przedmiotem jest zadanie pod nazwą: „Projekt budowlany i projekt wykonawczy na budowę stopnia wodnego „Lubiąż” na rzece Odrze w rejonie wsi Gliniany wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji”. W wyniku postępowania przetargowego do realizacji wyłoniono konsorcjum złożone z firm DHV Hydroprojekt Sp. z o.o. z Warszawy - jako lider - wraz z partnerami Energoprojekt Warszawa SA i Hydroprojekt Wrocław Sp. z o.o., które zaoferowały za wykonanie prac ponad 13 mln złotych.

- Świętujemy bardzo ważny dzień dla gospodarki wodnej w Polsce. Od 4 lat systematycznie realizujemy nasze zapowiedzi i wdrażamy zaplanowane strategie. Kolejnym etapem jest właśnie dzisiejsze podpisanie umowy na projekt stopnia wodnego Lubiąż na Odrze wraz z pozwoleniem na realizację inwestycji. Nasze działania wpisują się w programy rozwoju dróg śródlądowych i rozwoju retencji, renaturyzacji oraz inwestycji. Zakładamy, że inwestycja w Lubiążu zostanie zrealizowana zgodnie z perspektywami unijnego budżetu w ciągu najbliższych 7 lat - zaznaczał Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Podpisy pod umową w obecności przedstawicieli mediów złożyli Przemysław Daca – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz ze strony wykonawcy Sławomir Gappa – członek zarządu firmy DHV Hydroprojekt.

- To zaszczyt, że mogę podpisać umowę na przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej, która pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych na stopniu wodnym Lubiąż. Tym bardziej, że w krótkiej historii funkcjonowania Wód Polskich udało nam się dokończyć budowę stopnia wodnego Malczyce, gdzie w przygotowaniu jest już uruchomienie tamtejszej elektrowni wodnej. To kolejne kroki przełomowe w inwestycjach w gospodarkę wodną, które w końcu, po kilkudziesięciu latach zaniedbań, zapewniają prawidłowy rozwój Odrzańskiej Drogi Wodnej - podkreślał Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich.

Zasadniczym celem budowy stopnia wodnego Lubiąż jest zahamowanie procesów erozji w korycie rzeki Odry poniżej stopnia wodnego w Malczycach. Postępująca erozja denna powoduje obniżenie zwierciadła wody w rzece, bezpośrednio poniżej stopnia w Malczycach, sięgając aż do Ścinawy i przesuszenie terenów przyległych do rzeki.

Projektowany stopień wodny Lubiąż umożliwi także zabezpieczenie stopnia wodnego w Malczycach przed podmywaniem i utratą stateczności; przywrócenie pierwotnych poziomów wód gruntowych; zapobieżenie przesuszaniu się przyległych terenów (w szczególności ochroni lasy łęgowe); powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki poniżej stopnia; produkcję energii elektrycznej przez elektrownię wodną zlokalizowaną przy stopniu; przywrócenie parametrów szlaku żeglugowego.

Od wykonawcy projektu oczekuje się zrealizowania zamówienia w terminie 43 miesięcy od daty podpisania umowy. To oznacza, że prace projektowe wykonawca powinien zakończyć najpóźniej do końca I kwartału 2023 roku. Koszt budowy szacowany jest na ponad 400 mln złotych, a koniec budowy planowany jest na 2027 rok.

Relacja z podpisania umowy na zaprojektowanie stopnia wodnego Lubiąż na Odrze

 



ZAPYTAJ EKSPERTA