Inwestycje dla bezpieczeństwa regionu Wisły Sandomierskiej
20 września 2021 r.
Głównym celem inwestycji w mieście i gminie Baranów Sandomierski jest poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców. Aktualne mapy zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego, wskazują, że istniejące rzędne korony wałów powodziowych są za niskie w stosunku do rzędnej wody powodziowej o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 100 lat (Q1%). Stwarza to potencjalne zagrożenie przelania się wody powodziowej na zawale i podtopieniem miejscowości Baranów Sandomierski, Dymitrów Mały, Dymitrów Duży, Siedleszczany, Suchorzów i Przykop. Dlatego też planowana jest kompleksowa rozbudowa i poprawa parametrów prawego wału rzeki Wisły dł. ok. 8,483 km, na dwóch odcinkach:
-
w km 0+000 – 2+455 (tzw. sekcja VI) w całości zlokalizowana na terenie gminy Baranów Sandomierski;
-
w km 0+000 – 6+081 i na tzw. odcinku przejściowym o długości 48 m (tzw. sekcja VII), zlokalizowanych na terenach gmin Baranów Sandomierski oraz Padew Narodowa.
W jej ramach, rzędne prawego wału rzeki Wisły w rejonie Baranowa Sandomierskiego zostaną podwyższone średnio o 0,55 m. Rozpoczęcie prac projektowych zadania pn. „Rozbudowa prawego wału rzeki Wisły na długości 8,483 km na terenie gm. Baranów Sandomierski, woj. podkarpackie” planowane jest w 2021 roku, zaś ich zakończenie w 2022 roku. Szacowana wartość przedsięwzięcia wynosi 39 320 937,50 zł. Inwestycja pn. „Modernizacja wałów Wisły sandomierskiej wymagających podwyższenia” została ujęta w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18.10.2016 r. w sprawie przyjęcia Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły na liście inwestycji buforowych w regionie wodnym Górnej Wisły.
Cały artukuł dostępny jest TUTAJ