Konsultacje społeczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem
26 majaa 2015 r.
W marcu i kwietniu obyło się łącznie 9 spotkań, w czasie których konsultowano Plany Zarzadzania Ryzykiem Powodziowym dla regionów wodnych Dolnej, Środkowej i Górnej Wisły, Środkowej Odry oraz Łyny i Węgorapy. Wszystkie spotkania cieszyły się wysoką frekwencją. Z satysfakcją odbieramy fakt dużego zainteresowania tematyką zarządzania ryzykiem powodziowym.
W czasie wszystkich spotkań pojawiają się pytania i wnioski, które kierowane są do wykonawców PZRP. Znaczna część konsultacji poświęcona jest dyskusji nad zagrożeniami, jakie występują w poszczególnych gminach oraz inwestycjami, które w opiniach uczestników powinny znaleźć się w najbliższym cyklu planistycznym. Wszystkie wnioski objęte są dyskusją. Weryfikują je również już w czasie konsultacji przedstawiciele Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Składane wnioski skutkują również indywidualnymi, dodatkowymi spotkaniami, w celu szczegółowego omówienia możliwości wprowadzenia zgłaszanych działań do planów na najbliższe sześć lat.
W czasie spotkań poświęconych Środkowej Odrze, jakie odbyły się w Opolu i Wrocławiu omawiano m.in. kwestie zabezpieczeń miasta Brzeg, Środy Śląskiej, budowy stopnia wodnego Malczyce, zbiornika retencyjnego w Raciborzu oraz żeglowności polskich dróg śródlądowych. Pytania dotyczyły również instrumentów wspierających zarządzanie ryzykiem powodziowym, w tym kwestii opłat oraz ubezpieczeń.
Projekt PZRP dla regionu wodnego Łyny i Węgorapy prezentowany był na spotkaniu w Olsztynie 1 kwietnia 2015 r. W czasie spotkania omawiano m.in. stopień zagrożenia dla Lidzbarka Warmińskiego, jaki został określony w projekcie PZRP. Duża część dyskusji poświęcona była akcjom edukacyjnym, informacyjnym oraz lokalnemu monitorowaniu i ostrzeganiu, co powinno być prowadzone z uwagi na niską świadomość społeczeństwa, jak i wrażliwość na kwestie powodziowe. Dyskutowano również o kosztach utrzymania wałów, a także bytowania bobrów na ich terenie.
Ostatnie spotkanie dla regionu wodnego Dolnej Wisły odbyło się 19 marca w Bydgoszczy. Uczestnicy zgłaszali potrzebę aktualizacji map zagrożenia i ryzyka powodziowego. Zwracano uwagę, że w PZRP w regionie bardzo eksponuje się zagrożenie na Żuławach, pomijając inne tereny zagrożone. Złożono także wniosek o analizę problemu wynikającego z zakazu wycinania drzew na terenach nadwiślanych.
W dniach 31 marca oraz 2 kwietnia w Puławach i w Warszawie odbyły się spotkania dla regionu wodnego Środkowej Wisły. W ich trakcie uczestnicy pytali o zbieżność Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym z aktualizacją Planów Gospodarowania Wodami oraz o obowiązki właścicieli nieruchomości w odniesieniu do zwiększonej wrażliwości budynków na zagrożenia powodziowe. Wykonawcy PZRP odpowiadali również na pytania o dokumenty, na podstawie których kwalifikowane będą tereny potencjalnie zagrożone powodziami oraz metodykę opracowania PZRP.
Dużym zainteresowaniem ekspertów z branży hydrologicznej cieszyły się spotkania, jakie odbyły się w regionie wodnym Górnej Wisły w Rzeszowie i Krakowie w dniach 21 – 23 kwietnia. Wykonawcy PZRP i przedstawiciele RZGW w Krakowie odpowiadali m.in. na pytania o stopnie zagrożenia określone dla poszczególnych gmin, a także listę cieków wodnych w regionie objętych analizami. Wiele pytań dotyczyło propozycji rozwiązań prawnych w ramach PZRP. Uczestnicy pytali o to, jakie instytucje obciążone będą finansowaniem wdrożenia PZRP oraz o to, jakie rozwiązania proponuje się w odniesieniu do ubezpieczeń terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi. Dyskutowano o tym, jak najlepiej określić procedurę obostrzeń wobec inwestycji, jakie lokalizowane będą w pobliżu cieków wodnych.
Spotkania w regionie wodnym Górnej Wisły były ostatnimi konsultacjami, jakie zaplanowano dla regionów wodnych.