Konsultacje społeczne projektów PZRP dla obszarów dorzeczy zakończone
28 majaa 2015 r.
Spotkania konsultacyjne projektów planów dla obszarów dorzeczy Wisły, Odry i Pregoły zamknęły cykl spotkań w ramach konsultacji społecznych PZRP. na terenie całego kraju odbyło się łącznie 21 spotkań dotyczących przygotowanych w I cyklu planistycznym Dyrektywy Powodziowej projektów PZRP dla 9 regionów wodnych oraz 3 obszarów dorzeczy
Spotkanie poświęcone PZRP dla obszaru dorzecza Odry odbyło się 15 kwietnia we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 specjalistów z zakresu gospodarki wodnej z całego obszaru dorzecza od Szczecina do Gliwic. W spotkaniu brali udział również przedstawiciele Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Regionalnych Zarządów w Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu i Gliwicach.
Uczestnicy aktywnie brali udział w spotkaniu, zadając m.in. szereg pytań dotyczących stanu technicznego urządzeń i całej istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej, procesów sprzedaży nieruchomości na terenach zagrożonych powodziami, planów związanych z retencją na obszarach, które podlegają rozwijającej się zabudowie.
Oprócz prelegentów w czasie spotkania głos zabrał jeden z uczestników, który zaprezentował projekt pt. "Kupię falę powodziową". Zaproponował w nim rozwiązanie polegające na przejęciu wód powodziowych powyżej miast na polach użytkowanych rolniczo poprzez system naturalnych polderów na odcinku Nowa Sól - Krosno Odrzańskie. Projekt został zgłoszony jako uwaga do projektu PZRP i zaplanowano szczegółową analizę pomysłu przez Wykonawcę PZRP.
5 maja w Olsztynie odbyło się spotkanie poświęcone Dorzeczu Pregoły. Konsultacje zgromadziły specjalistów z zakresu gospodarki wodnej z regionu Warmii i Mazur. Uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się o funkcjonujących systemach ostrzegania przeciwpowodziowego. Duża część dyskusji odnosiła się do zagrożenia powodziowego w miejscowościach Bartoszyce, Lidzbark Warmiński oraz Sępopol. Uczestnicy zwracali uwagę na pilną potrzebę aktualizacji map zagrożenia i map ryzyka powodziowego.
Ostatnie spotkanie w ramach całego procesu konsultacji społecznych PZRP odbyło się w Warszawie w dniu 7 maja i poświęcone było Dorzeczu Wisły. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli bardzo szerokiego spektrum uczestników, w tym Posłanki RP pani Genowefy Tokarskiej, przez przedstawicieli Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych, Burmistrzów, pracowników Urzędów Wojewódzkich i Marszałkowskich. Podobnie jak w poprzednich spotkaniach, również w tym udział wzięli przedstawiciele Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej z Gdańska, Warszawy, Krakowa oraz Gliwic, którzy aktywnie udzielali odpowiedzi na składane zapytania, czy też opiniowali na bieżąco pojawiające się wnioski. Uczestnicy z dużym uznaniem wypowiadali się o procesie przygotowania Planu, a także o dużej potrzebie jego wdrożenia. Zgłaszane były uwagi dotyczące określonego poziomu zagrożenia powodziowego dla wybranych gmin oraz metodologią sporządzenia map zagrożenia powodziowego, możliwością realizacji zbiorników Biszcza Żary, Brodziaki, Kosin i Borowiec, korelacją PZRP z planami utrzymania wód, kwestii odszkodowań oraz obostrzeń w planowaniu przestzrennym.
Spotkania dla obszarów dorzeczy były ostatnimi spotkaniami, jakie zaplanowane były w tym okresie planistycznym. Z dużą satysfakcją obserwujemy, że uczestnicy z coraz szerszej perspektywy podchodzą do zmian, jakie niosą ze sobą konsultowane plany. Coraz więcej wniosków dotyczy potrzeb, które interesariusze zgłaszają już na kolejny cykl planistyczny, a także dopytują o to, kiedy zostaną uruchomione procedury aktualizacji wymaganych Dyrektywą Powodziową dokumentów planistycznych.
Przypominamy, że proces konsultacji cały czas trwa. Zakończyły się spotkania konsultacyjne, ale każda z osób zainteresowanych do 22 czerwca może swoje uwagi do PZRP zgłaszać poprzez stronę internetową www.powodz.gov.pl. Zapraszamy.