Spotkania konsultacyjne w Kaliszu, Gdańsku, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim
12 lutego 2015 r.
W ramach prowadzonych obecnie konsultacji społecznych Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) odbyły się kolejne spotkania konsultacyjne poświęcone tym razem regionom wodnym: Warty oraz Dolnej Wisły. Spotkania odbyły się 3 lutego w Kaliszu, 4 lutego w Gdańsku,
5 lutego w Poznaniu oraz 10 lutego w Gorzowie Wielkopolskim.
W Gdańsku oprócz Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla regionu wodnego Dolnej Wisły, konsultowano również projekt aktualizacji Planu Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Wisły. Natomiast w Poznaniu zaprezentowano również projekt aktualizacji Planu Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Odry (aPGW) ze szczególnym uwzględnieniem regionu wodnego Warty.
Spotkania, podobnie jak poprzednie, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestniczyli w nich zarówno specjaliści z obszaru gospodarki wodnej jak i z dziedzin powiązanych i zaangażowanych w minimalizację ryzyka powodziowego. W konsultacjach brali udział przedstawiciele m.in. wojewódzkich zarządów melioracji i urządzeń wodnych, urzędów wojewódzkich, urzędów marszałkowskich, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, starostw powiatowych, gmin oraz organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele regionalnych zarządów gospodarki wodnej (RZGW) zaangażowanych w opracowywanie dokumentów PZRP i aPGW. Prezentacje wygłosili eksperci będącymi wykonawcami tychże dokumentów.
Uczestnicy zgłaszali uwagi i wnioski do prezentowanych planów. Do części z nich odnosili się na bieżąco przedstawiciele wykonawcy oraz przedstawiciele RZGW. Pozostałe uwagi zostaną przeanalizowane pod kątem zasadności ich uwzględnienia w finalnych wersjach Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym i aktualizacji Planu Gospodarowania Wodami.
W zakresie konsultacji projektu Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla regionu wodnego Warty, na spotkaniu w Kaliszu uczestnicy składali szereg wniosków, a najwięcej dotyczyło kwestii ochrony przeciwpowodziowej miasta Kalisza w tym przede wszystkim poruszano temat zbiorników wodnych: Nędzerzew, Wielowieś Klasztorna, Szałe. Omawiano kwestię spływu wód powodziowych z obszaru województwa śląskiego, a także powrotu do analiz, jakie były prowadzone we wcześniejszych latach, a które dotyczyły programu małej retencji. W Poznaniu natomiast uczestnicy przedstawiali uwagi i pytania dotyczące m.in. stref zagrożenia powodziowego, bezpieczeństwa powodziowego Poznania (w tym wykorzystania Polderu Golina), reagowania kryzysowego oraz planowania przestrzennego w kontekście możliwości kontrolowanego zalewania wyznaczonych terenów. Na ostatnim spotkaniu konsultacyjnym dla regionu wodnego Warty w Gorzowie Wielkopolskim dyskutowano o wpływie kanału Ulgi na wysokość wód powodziowych, kwestii budowy wału na obszarze miasta Kostrzyn, a także poruszono problem podejścia do wydanych już decyzji zwalniających z zakazów zabudowy lub wydanych pozwoleń na budowę w kontekście konsekwencji jakie niesie za sobą opublikowanie Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Omówiono także propozycję opracowywania przez samorządy terytorialne szczebla gminnego tzw. planów zmniejszania wrażliwości obszarów zagrożonych powodzią.
W Gdańsku tymczasem, w ramach konsultacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla regionu wodnego Dolnej Wisły, pytania i uwagi dotyczyły problemu retencji na terenach zurbanizowanych, list działań zawartych w planach oraz realizacji II stopnia wodnego poniżej Włocławka. Dla regionu wodnego Dolnej Wisły było to pierwsze z dwóch spotkań konsultacyjnych zaplanowanych w trakcie trwającego procesu konsultacji społecznych PZRP.
Kolejne spotkania zw. z konsultowaniem planów zarządzania ryzykiem powodziowym odbędą się jeszcze w lutym w regionach wodnych Małej Wisły, Górnej Odry i Środkowej Odry. Terminy można sprawdzić w zakładce "Konsultacje – terminy i miejsca". Zapraszamy!