Spotkania konsultacyjne w Gliwicach, Katowicach i Zielonej Górze
16 marca 2015 r.
Zakończyły się kolejne spotkania w ramach prowadzonych konsultacji społecznych Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Tym razem omawiane były plany dla regionów wodnych Małej Wisły, Górnej Odry oraz Środkowej Odry. Spotkania cieszyły się dużą frekwencją wśród ekspertów związanych z gospodarką wodną.
W trakcie spotkań eksperci reprezentujący wykonawcę PZRP, prezentowali podstawy opracowania planów, inwestycje techniczne i nietechniczne, jakie czekają regiony w najbliższym okresie planistycznym, a także zmiany uregulowań prawnych, jakie towarzyszyć będą wdrożeniu planów.
Podczas spotkania w Gliwicach, największe zainteresowanie uczestników wzbudziły kwoty przeznaczone na inwestycje w okresie najbliższych 6 lat oraz plany działań nietechnicznych. Wskazano potrzebę budowy struktur obrony cywilnej oraz wprowadzenia obligatoryjnego uczestnictwa mieszkańców w szkoleniach mających przygotować ich na wypadek powodzi. Inwestycją, która budzi największe nadzieje w regionie, z uwagi na kluczową rolę w zabezpieczeniu przed powodzią, jest budowa suchego zbiornika Racibórz Dolny. Z pozostałych istotnych obszarów omawiane były: budowa obwałowania Odry oraz modernizacja śluz odrzańskich, a także skarp i urządzeń zbiornika wodnego Dzierżno Duże.
Na spotkaniu wniesiono również wniosek o uwzględnienie średniorocznych strat, jakie występują w regionie w czasie określania budżetu, oraz skali wydatków na najbliższy cykl planistyczny. Dużą część spotkania poświęcona była specyfice Śląska: uczestnicy wnosili o uwzględnienie charakteru inwestycji w górnictwie, jakie mają być realizowane w najbliższym czasie, a także rozważenie budowy pompowni na potoku Pławianka, która istotnie wpłynie na zabezpieczenie Muzeum Auschwitz.
Dnia 25 lutego odbyły się pierwsze konsultacje dla regionu wodnego Środkowej Odry w Zielonej Górze. W trakcie dyskusji nad zaprezentowanymi planami, prelegenci odpowiadali na pytania związane z zastosowaniem map fotograficznych oraz wyceną gruntów leśnych, co stanowi podstawę do określania kosztów działań i odszkodowań na terenach leśnych. Uczestnicy spotkania zasygnalizowali potrzebę wdrożenia szkoleń dla ochotniczych straży pożarnych w zakresie inwestycji technicznych wynikających z PZRP.
Podczas spotkań konsultacyjnych uczestnicy mieli okazję, aby swoją opinią podzielić się również pisemnie na wydrukowanych w tym celu ankietach.
Okres konsultacji społecznych kończy się 22 czerwca 2015 roku. Do tego czasu aktywne są formularze na stronie www.powodz.gov.pl, gdzie każdy zainteresowany może zabrać głos w sprawie PZRP.