pl en
A A A

logo www.powodz.gov.pl

Ryzyko powodziowe? Czy możesz spać spokojnie?

Warszawska konferencja dotycząca strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym

17 lipca 2015 r.

W dniu 14 lipca 2015 r. w Warszawie odbyła się już trzecia konferencja zorganizowana w ramach konsultacji społecznych strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektów Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP). Konferencja była poświęcona problematyce Obszaru Dorzecza Wisły oraz Pregoły. W konferencji wzięło udział blisko 60 osób reprezentujących liczne instytucje z województw świętokrzyskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego i pomorskiego.

Na sali byli obecni przedstawiciele miedzy innymi Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych, Starostw Powiatowych i Urzędów Miast, Urzędów Marszałkowskich i Urzędów Wojewódzkich, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, NFOŚiGW i WFOŚiGW, IMGW-PIB oraz przedstawiciele Ministerstw: Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Wewnętrznych oraz Administracji i Cyfryzacji. Na konferencji byli również obecni przedstawiciele Słowińskiego Parku Narodowego, Związku Wędkarskiego, Wojewódzkich Biur Planowania Przestrzennego, Instytutu Techniczno-Przyrodniczego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracji. Patronat nad konferencją objął Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Warszawie i Gdańsku.

Podczas konferencji udostępniono egzemplarze dokumentów poddanych konsultacjom. Uczestnicy mogli zapoznać się z wynikami prognozy i projektami PZRP. W czasie dyskusji zgromadzeni mogli zadać pytania wykonawcom prognozy oddziaływania na środowisko do PZRP, jak również wykonawcom samych PZRP.

Konferencję otworzyła Pani Klara Ramm Szatkiewicz , Dyrektor Departamentu Planowania i Zasobów Wodnych w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej. Na wstępie przybliżyła problematykę spotkania oraz wskazała, jak ważnym aspektem całego projektu są konsultacje społeczne, dlatego także zachęcała do aktywnego uczestnictwa w konferencji i dyskusjach. Gości przywitała także Pani Jadwiga Ronikier, kierownik projektu SOOŚ PZRP, koordynująca prace realizowane dla wszystkich objętych PZRP obszarów dorzeczy. Podkreśliła wagę całego projektu realizowanego w takiej skali, po raz pierwszy w historii naszego kraju.

Konferencję rozpoczęto prezentacją wykonawcy projektu Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Obszaru Dorzecza Wisły i Obszaru Dorzecza Pregoły. Zaprezentowano podejście metodyczne do budowy i oceny wariantów w regionach wodnych. Tematyka wystąpienia skupiała się przede wszystkim na następujących regionach wodnych: Dolnej Wisły, Środkowej Wisły oraz Łyny i Węgorapy. Szczegółowo omówiono także przeprowadzone w ramach prac nad PZRP analizy środowiskowe.

Następnie przedstawiono podejście metodyczne zastosowane przy opracowaniu prognozy oddziaływania środowisko, innowacyjne jak dotąd w naszym kraju. Ze względu na specyfikę PZRP, w analizach SOOŚ zastosowano tzw. ocenę przez cele strategiczne - cele zrównoważonego rozwoju. Wskazano 8 celów istotnych z punktu widzenia ocenianego dokumentu, tj. PZRP i oceniono, czy planowany dokument PZRP nie wpływa niekorzystnie na osiągnięcie tych celów (podejście objectives – led).

W dalszej części Konferencji poruszono tematykę związaną z podejściem do oceniania poszczególnych grup przedsięwzięć planowanych w PZRP w pierwszym okresie planistycznym, mogących oddziaływać na środowisko. Całość zagadnień związanych z oddziaływaniem poszczególnych typów inwestycji, przewidzianych do realizacji w pierwszym okresie planistycznym znajduje się w załączniku D4 do prognozy pt. „Dokumentacja metodyczna, Charakterystyka typowych przedsięwzięć, ich oddziaływań na środowisko oraz sposobów minimalizacji”. Podkreślono wartość dokumentu, który mógłby stanowić przewodnik dla przyszłych inwestorów i wykonawców ocen oddziaływania na środowisko poszczególnych inwestycji, bowiem zawiera szereg istotnych wskazań, dotyczących oddziaływań oraz środków minimalizujących te oddziaływania.

Po krótkiej dyskusji dotyczącej oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć i zagrożeń z tym związanych, przedstawiono wyniki prognozy dla Obszaru Dorzecza Wisły i Pregoły, ze szczególnym wskazaniem na wyniki w obszarze regionów wodnych Dolnej i Środkowej Wisły oraz Łyny i Węgorapy.

W ostatniej części panelu przedstawiono założenia prowadzonych konsultacji społecznych, ich cel oraz sposób wnoszenia uwag i wniosków. Wskazano, że na stronie internetowej www.powodz.gov.pl znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko, w tym pełne teksty dokumenty dla trzech obszarów dorzeczy, ankieta oraz wykaz miejsc, gdzie można zapoznać się z dokumentacją w wersji wydrukowanej.

W panelu dyskusyjnym jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który zwrócił się z pytaniem o celowość wykonywania monitoringu środowiska i o jego zakres w strategii zarządzania ryzykiem powodziowym. Przedstawiciel Słowińskiego Parku Narodowego zgłosił uwagi techniczne do prognozy, związane z Parkiem. W dyskusji aktywnie uczestniczyli także przedstawiciele Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie, którzy przedstawili problem ochrony przeciwpowodziowej w województwie lubelskim, podkreślali rolę kanału Wieprz – Krzna oraz potrzeby działań inwestycyjnych na tym obszarze.

Ważnym elementem spotkania była możliwość złożenia uwag i wniosków na formularzu, dołączonym do materiałów konferencyjnych i przekazanie ich organizatorom.



ZAPYTAJ EKSPERTA